Gaziantep'te Büyük Acı

Gaziantep'te Büyük Acı

Almanya'nın Ludwigshafen Kentindeki Yangında Hayatını Kaybeden 9 Türk'ün Cenazeleri, Gaziantep'e Getirildi. Yakınlarının Cenazelerini Görmek için Gelenler Sinir Krizi Geçirdi.

Gaziantep'te Büyük Acı

Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki yangında hayatını kaybeden 9 Türk'ün cenazeleri, Gaziantep'e getirildi. Yakınlarının cenazelerini görmek için havalimanına gelen Kaplan ailesine mensup birçok kadın, sinir krizleri geçirdi. Gaziantep Havalimanı'ndan alınan cenazeler otopsi yapılmak üzere Oğuzeli İlçe Kabristanlığı Morgu'na kaldırıldı.

Hayatını kaybeden 9 Türk'ün yakınları, Gaziantep Havalimanı'nda yaklaşık 1,5 saat bekledi. Türk Hava Yolları'na ait uçağın apronda görünmesiyle birlikte Kaplan ailesinin Gaziantep'teki yakınları tel örgülerin etrafına sıralanarak, yakınlarının tabutlarını görmeye çalıştı.

Devlet Bakanı ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek, AK Partili milletvekilleri, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Yılmaz'da VİP salonunda bir süre bekledikten sonra Bakan Sait Yazıcıoğlu'nu uçağın inişinde karşıladı.

Uçaktan daha sonra, Kaplan ailesinin Almanya'da yaşayan yakınları indi. Eşi Hülya Kaplan'ın yangın sırasında camdan atarak kurtulmasını sağladığı bedensel engelli Kamil Kaplan ile yanan binanın sahibi Zeki Kaplan da gelen yolcular arasındaydı. Kamil Kaplan, basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.

Zeki Kaplan ise, yakınları tarafından ortaya atılan 'Irkçı Almanlar tarafından tehdit edildikleri' yönündeki iddiaları sert bir dille yalanladı. Zeki Kaplan, gazetecilerin, 'Buradaki akrabalarınız sizin evi aldıktan sonra tehdit edildiğini söylediler.' soruları üzerine, 'Yanlış, onu söyleyenler yanlıştır. Onu buradan söyleyen yanlış söylemiş. Akrabamız değil, bizim akrabamız yok. Yalan söylüyorlar.' dedi.

Eşi Türkan Kaplan ise, gazetecilerin, 'Almanya Hükümeti olası bir saldırı hakkında belge vermiş.' soruları üzerine, 'Hepsi yalan, öyle bir şey yok, hepsi yalan.' dedi.

Cenazeler, uçağın kargo bölümünden Büyükşehir Belediyesi'ne ait 5 cenaze aracına konuldu.

Bu arada, cenazelerin araçlara konulması sırasında içeri alınmayan Kaplan ailesinin yakını bir grup kadın, tel örgülerin ardından ağıtlar yaktı. Kaplan ailesine mensup birçok kadın, sinir krizleri geçirdi. Cenazelerin havalimanı dışına çıkarılmasıyla birlikte bazı cenaze yakınları, araçlara tutunmaya çalıştı. Bu kişiler, polis tarafından engellendi.

Cenazeler, havalimanına yakın olan Oğuzeli İlçe Kabristanlığı Morgu'na konuldu. Bu sırada, ölen yakınlarının cenazelerini görmek isteyen bir kadın baygınlık geçirdi. Morga konulan cesetlere savcılık tarafından otopsi yapılacağı öğrenildi.

Ölen 9 Türk'ün cenazeleri, yarın buradan alınarak Kaplan ailesinin Yeşilova'daki evine götürülecek. Cenazeler, Gaziantep Asri Mezarlığı'nda kılınacak cenaze namazı sonrasında aynı yere defnedilecek.

Kaynak: CHA