Gaziantep'te Belediye Otobüsleri Akaryakıt Olmadığı İçin Sefere Çıkamadı
Haberler » Güncel » Haber

Gaziantep'te Belediye Otobüsleri Akaryakıt Olmadığı İçin Sefere Çıkamadı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin Kevser Turizm'e Kiraladığı Belediye Otobüsleri, Mazot Olmadığı İçin Sefere Çıkamadı.

Gaziantep'te Belediye Otobüsleri Akaryakıt Olmadığı İçin Sefere Çıkamadı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin Kevser Turizm'e kiraladığı belediye otobüsleri, mazot olmadığı için sefere çıkamadı.

Kevser Turizm ile otobüs şoförleri arasında aylardır birçok eyleme sahne olan anlaşmazlık sürerken, otobüs şoförleri bu seferde mazot olmadığı için sefere çıkamadı. Geçtiğimiz çarşamba günü belediye otobüslerinde çalışan 250 şoför, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle sabah 06.00-09.00 saatleri arasında iş durdurma eylemi yapmıştı. 3 saat süren eylem üzerine bir görüşme yapan firma yetkilileri ile Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk, cuma günü ödeme yapılacağını

açıklamıştı.

Verilen sürenin dolmasına rağmen yine ödeme yapılmadığını belirten TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, ödemenin yine yapılmadığını ve aynı zamanda sabah işlerine gelen şoförlerin bu sefer de akaryakıt olmadığı için sefere çıkamadıklarını söyledi. Belediye otobüs garajında firma yetkilileri ile görüşen Öztürk, "Kevser Turizm'de çalışan 250 otobüs şoförü üyemiz, aylardan beri mağduriyet yaşıyor. 2 aydır ücretlerini alamıyorlar. 14 aylık paso paraları var. Elbise ve kömür gibi sosyal hakları da ödenmedi.

Bununla ilgili defalarca şirket yetkilileri ve belediye başkanı ile görüşmelerimiz oldu. Bu sorunun çözümü için yaptığımız bütün girişimler sonuçsuz kaldı. Arkadaşlarımız çarşamba günü 3 saat bir uyarı eylemi yaptı. İş Kanunu'nun 34. maddesine göre 20 gün ücret alamayan işçilerin iş durdurma hakkı vardır. Şirket yetkilileri devreye girerek, cuma günü ödeme sözü verdiler. Biz de Gaziantep halkının daha çok mağdur olmaması için arkadaşlarımızı ikna ettik ve işbaşı yaptılar. Fakat cuma günü de geçmesine rağmen

herhangi bir ödeme söz konusu olmadı. Bu sabah arkadaşlarımız işlerine geldiğinde, akaryakıt olmadığı için otobüsleri çalıştıramadılar. Sabahtan beri bekliyorlar. Ödemelerle ilgili de herhangi bir çözüm olmadı. Şirket yetkilileri ile bugün tekrar görüştük, ama yine bir sonuç çıkmadı. Pazartesi günü Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile görüşerek çözüm bulmasını isteyeceğiz. Yine bir sonuç çıkmazsa, yasalara göre hareket ederek süresiz iş durdurmaya gidebiliriz" şeklinde konuştu.

(TB-ST-CC-Y)