Gaziantep’te Atatürk Müzesi Açılıyor

Gaziantep’te Atatürk Müzesi Açılıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına Bey mahallesinde "Atatürk Müzesi" yapıyor.

Gaziantep’te Atatürk Müzesi Açılıyor

Bu konuda açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, "26 Ocak 1933 günü Ramazan Bayramı arifesinde şehrimize gelen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk büyük bir coşkuyla Antepliler tarafından karşılandı. Şehri tetkik eden Ata zamanın Belediye Başkanı Hamdi Kutlar'a önerilerde ve şehrimizin gelişmesi konusunda desteklerde bulundu. Belediye Meclisi kararıyla Atatürk'e fahri hemşerilik beratı verildi. Aslen Selanik doğumlu olmasına rağmen Atatürk, Gaziantep ili Bey mahallesi nüfusuna kaydedildi. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e olan vefa borcumuzu ve bağlılığımızı göstermek amacıyla şehrimizde ona layık bir "Atatürk Müzesi" yapmayı kararlaştırdık" dedi.

GAZİ ADIYLA ANILAN ŞEHİRDE GAZİ MUSTAFA KEMAL ADINA BİR MÜZE YAPILMASI BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR VE SEVİNÇ KAYNAĞIDIR

Güzelbey, "Bey mahallesinde müze yapılmak üzere Sani Konukoğlu tarafından belediyemize bağışlanan geleneksel Antep Evi yapılacak düzenlemenin ardından "Atatürk Müzesi" olarak teşhir edilecektir. Bu yıl içerisinde restorasyonuna başlanılacak olan evin onarımının tamamlanmasıyla müze için teşhirine başlanılacaktır" dedi.

Başkan Güzelbey, "Atatürk tüm Anteplilerin gönlünde taht kurmuştur. O yüzden bu müzeyi biz tek başımıza yapmak istemiyoruz. Değerli Anteplilerin katkılarını bekliyoruz. Katkıda bulunmak isteyen vatandaşlarımız İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Koruma Uygulama Denetim Müdürlüğüne başvurarak ellerinde bulunan belge, doküman, el yazmaları, fotoğraf, Atatürk'ten kalan bir hatıra ile bizlere önemli ipuçları vererek müzemizin zenginleşmesini sağlayacaktır. Restorasyonun da tamamlanmasıyla teşhir ve tanzimi yapılarak Gaziantep'e yeni bir müze daha kazandırılacaktır. Gazi adıyla anılan şehirde Gazi Mustafa Kemal adına bir müze yapılması bizim için büyük bir onur ve sevinç kaynağıdır" diye konuştu.

"Müzenin bulunduğu mahallenin de özgün kimliğini korumasıyla müze, tarihi kent dokusu içerisinde hayat bulacaktır" diyen Güzelbey,"Müze içerisinde Atatürk araştırma kitaplığı, çalışma odası, çok amaçlı sergi salonları, Atatürk'ün hayatının anlatıldığı sinevizyon odası, Atatürk'le ilgili sergi alanları ve hediyelik eşya satış ünitesinin yapılması planlanmaktadır. Ekibimizin özverili çalışmalarıyla müze planlandığı şekilde tamamlanarak şehrimize kazandırılacaktır" diye konuştu.