Gaziantep, Kurtuluş Savaşı'nda Şehit ya da Gazi Olmuş Kahramanlarını Arıyor (Özel)
Haberler » Güncel » Haber

Gaziantep, Kurtuluş Savaşı'nda Şehit ya da Gazi Olmuş Kahramanlarını Arıyor (Özel)

Gaziantep, Şehrin Savunmasında Şehit Düşen ya da Gazi Olan Kahramanlarını Arıyor. Gaziantep Şahinbey Belediyesi Savaş Müzesi, 1918-1921 Yılları Arasında Şehrin Savunmasına Katılan ya da Tanıklık Eden Şehit ya da Gazilerin İsimlerini Belirlemek Üzere Geniş Çaplı Bir Araştırma Başlattı.

Gaziantep, Kurtuluş Savaşı'nda Şehit ya da Gazi Olmuş Kahramanlarını Arıyor (Özel)

Gaziantep, şehrin savunmasında şehit düşen ya da gazi olan kahramanlarını arıyor. Gaziantep Şahinbey Belediyesi Savaş Müzesi, 1918-1921 yılları arasında şehrin savunmasına katılan ya da tanıklık eden şehit ya da gazilerin isimlerini belirlemek üzere geniş çaplı bir araştırma başlattı. Şu ana kadar şehit ya da gazilerin birinci derecede yakınlarından 85 kişiyle yapılan görüşmeler sonucu 10'u şehit 40 kahraman tespit edildi.

Antep, 1918-1921 yıllarına kaplayan işgal yıllarında müthiş bir savunma ortaya koydu. 25 Aralık 1921'te şehir bağımsızlığına kavuşurken bu mücadele Anteplilerin kendi gayretleriyle verildi ve Milli Mücadele döneminde Anadolu'nun birçok şehrine örnek olacak bir destan yazıldı. Tam 6 bin 317 şehit verildi, ancak bu şehitlerin sadece 800-900'ünün ismi biliniyor. Savaşa katılıp şehit düşen ya da mücadele verdikten sonra kendisini gazi olarak yazdırmayan binlerce Gaziantepli olduğu belirtiliyor.

Antep savunmasında düşmana karşı fiili mücadele verirken şehit düşen ya da direnişe tanıklık etmiş kişileri belirleyerek şehrin tarihine katkıda bulunmayı amaçlayan Şahinbey Savaş Müzesi, örnek bir çalışmayı uygulamaya koydu. Yaklaşık 2 ay önce başlatılan çalışma ile 1918-1921 yıllarını kapsayan dönemde Gaziantep'te bulunan ancak kayıtlarda adı yer almayan gizli kahramanlar, bu araştırma ile ortaya çıkarılıyor. "Biz madalya için savaşmadık" diyenlerin izini süren müze yetkilileri, 2 ayda 85 kişi ile yüz yüze görüştü. Savunma sırasında şehirde bulunan bu kişilerin birinci derecedeki yakınlarıyla yapılan görüşmeler, doldurulan anketler sonucu 10'u şehit 30'u gazi olmak üzere 40 kahramana ulaşıldı.

Yüz yüze yapılan görüşmeler, görüntülü olarak kayda da alınıyor. Bu kişilerden savaşta yer almış yakınlarıyla ilgili her türlü fotoğraf ve yazılı belgelerin kopyaları da alınarak arşivleniyor. Görüşülenlerin verdiği bilgiler, çapraz sorgu yöntemiyle doğrulanıyor. Aynı kahramanla ilgili birkaç kişinin doldurduğu anket formlarındaki bilgiler karşılaştırılıyor. Son olarak Nüfus Müdürlüğü'nden kayıtlarına bakılarak ilgili gazi ya da şehidin 1918-1921 yılları arasında hayatını kaybedip kaybetmediğine bakılıyor. Araştırmanın uzun soluklu bir çalışma olacağına vurgu yapan yetkililer, Antep'in savunmasında bulunduğu halde adı kaynaklarda yer almayan şehit ve gazileri tanıyan ya da bilen herkesi kendilerine bilgi vermek üzere Savaş Müzesi'ne davet etti.

Tespit edilen gazi ve şehitlerle ilgili her yıl 14 Mart Şehitler Haftası'nda bir sergi açılacak ve bu kişiler Gaziantep ve Türkiye kamuoyuna tanıtılacak. Bu kişilerle ilgili bilgi ve fotoğraflar daha sonra hazırlanacak bir katalogta toplanacak. (CİHAN)