Gaziantep: KKTC Cumhurbaşkanı Talat Gaziantep'te (4)

Gaziantep: KKTC Cumhurbaşkanı Talat Gaziantep'te (4)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Bir Vatandaşın "KKTC'nin Kuruluş Yıldönümü Töreninde Bir Subayımızın Yapmış Olduğu Konuşmadan ve KKTC Bayrağıyla Dalgalanan Türk Bayrağı'ndan Niçin Rahatsız Olduğunuz, Sebebini Öğrenebilir Miyim?" Şeklindeki Sorusu Üzerine, "Bizim Ne Askerimizle Ne de Bayrağımızla Hiç Bir Şekilde Kavgamız Yok" Dedi.

Gaziantep: KKTC Cumhurbaşkanı Talat Gaziantep'te (4)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bir vatandaşın ''KKTC'nin kuruluş yıldönümü töreninde bir subayımızın yapmış olduğu konuşmadan ve KKTC bayrağıyla dalgalanan Türk Bayrağı'ndan niçin rahatsız olduğunuz, sebebini öğrenebilir miyim?'' şeklindeki sorusu üzerine, ''Bizim ne askerimizle ne de bayrağımızla hiç bir şekilde kavgamız yok'' dedi.

Gaziantep ziyareti kapsamında, Gaziantep Üniversitesi'nde (GAZÜ) düzenlenen ''Kıbrıs Sorununun İçinde Bulunduğu Aşama'' konulu konferansta konuşan Talat, bir vatandaşın ''KKTC'nin kuruluş yıldönümü töreninde bir subayımızın yapmış olduğu konuşmadan ve KKTC bayrağıyla dalgalanan Türk Bayrağı'ndan niçin rahatsız olduğunuz, sebebini öğrenebilir miyim?'' şeklindeki sorusu üzerine ise şu yanıtı verdi:

''KKTC'nin kuruluş yıldönümünün yapıldığı törenin konuşmacısı ve Cumhurbaşkanı benim. Bana KKTC ile ilgili böyle bir soru sormaya kimsenin hakkı yok. KKTC, bizim titizlikle sahip çıktığımız, titizlikle koruduğumuz kurumlarıyla bizim yönetim mekanizmamızdır. Onun Cumhurbaşkanı da benim. Ne münasebet benim bayraktan rahatsız olduğum. Böyle bir şeyi size kim söyledi, hangi kaynaktan öğrendiniz? Nereden duydunuz, böyle bir şey hiç olmadı. Kıbrıs'ta da konuşulmadı, Türkiye'de de konuşulmadı. Bunu ilk defa sizden duydum. İkincisi, konuşmayı yapan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu bir asker değildi. Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri mensubuydu, benim askerimdi. Ben rahatsızlık duymadım. Ben sadece oradaki programda, programın olmayan bir bölümüne yapılan bir girişi beğenmedim, buna tepki gösterdim. Gerekli tedbirleri aldım, Cumhurbaşkanının görevi bu değil mi? Ben yapmam gerekeni yaptım, almamız gereken tedbiri hep birlikte aldık. Bizim askerimizle bir kavgamız yok, hele bayrağımızla hiçbir şekilde bir kavgamız yok.''

Bütün uğraşlarının izolasyonları kaldırmak olduğunu belirten Talat, AB'nin sürece dahil olmakla çözümün zorlaştığını söyledi. Talat, "AB tarafsız olmaktan çıkmış bir kurumdur. Kıbrıs Rum kesimiyle onun AB üyeliğini kayıtsız şartsız destekleyen Yunanistan'ın üyeliği nedeniyle AB tarafsızlığını yitirmiştir. Tarafsızlığını yitirmiş olan AB'nin Kıbrıs sorunu çözmede rolü vardır ancak çerçeveyi oluşturacak zemin değildir" dedi.

Talat, "AB'nin üstleneceği rol, kendi üyesi Kıbrıs Rum tarafını ve Yunanistan'ı bir yana çekip, geriye kalan 23 üye ülkeyi doğru yola, Kıbrıs sorununu çözmek için çaba harcamaya davet etmek olmalıdır'' şeklinde konuştu.

Talat, AB'nin, Kıbrıs Rum tarafına ve Yunanistan'a, ''Böyle giderseniz, bu politikayı güderseniz sizinle ilişkilerimizde sorun çıkacak'' demesi gerektiğini belirterek, ''AB, üyelerine de bunu söyleyebilmeli. AB'nin Kıbrıs sorununa ilişkin üstleneceği rol bu olmalı. Yoksa taraflı olan, üyelerinin 2'si bize karşı hasmane bir politika güden bir kurum tarafsız bir arabulucu rolü oynayamaz. Bu nedenle çözüm BM zemininde olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Talat, Kıbrıs sorununun çözümünün, işin içine AB'nin de girmesiyle daha da zorlaştığını dile getirerek, ''Kıbrıs sorununun çözümü, AB'nin de işin içine girmesiyle daha da zorlaştı. Kıbrıs sorununa ilişkin bugün, AB faktörünü, Türkiye'nin AB süreci yaşadığını, Türkiye'nin müzakerelerinin kesilmemesi gerektiğini, Kıbrıs Rum kesiminin adayı temsilen AB üyesi olduğunu dikkate alan bir politika gütmek zorundayız'' dedi.

Kaynak: İHA