Gaziantep'in İklim Eylem Planı ve Ekolojik Kent Projesi
Haberler » Yerel » Haber

Gaziantep'in İklim Eylem Planı ve Ekolojik Kent Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "1992-2007 arasında karbon emisyon artış hızı dünya rekoru Türkiye'de.2,5 tondan 4,5 tona çıkmışız.

Gaziantep'in İklim Eylem Planı ve Ekolojik Kent Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "1992-2007 arasında karbon emisyon artış hızı dünya rekoru Türkiye'de. 2,5 tondan 4,5 tona çıkmışız. Bu hızla gidersek Avrupa'yı, Amerika'yı vesaire sollayacağız" dedi.

Güzelbey, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlediği basın toplantısında, dünyada çok hızlı bir küresel ısınmanın söz konusu olduğunu, bu ısınmaya karşı özellikle yerel yönetimlerin bir eylem planı yapması gerektiğini uzun zamandan bu yana vurguladıklarını ifade etti.

Bugünlerden yarının tedbiri alınmaması halinde yaşanmaya doyulamayacak doğanın yok olabileceğini ifade eden Güzelbey, şöyle konuştu:

"Dünyanın birçok bölgesi teknoloji ve endüstriyel büyüme ile modern bir çağ yaşadığını söylüyor. Her taraf ışıl ışıl, bir tane bile nefes alanın bulunmadığı ama tamamı elektrikle enerjiyle ısınan bir dünya. Sadece fakir ülkeler değil zengin ülkeler de nefes alacak bir ortamın olmadığı insan seli olan bir yeri görüyorsunuz. Sadece insan seli mi diğer taraftan da yoğun bir araç trafiği araçlardan sanki adım atmanın imkanının olmadığı bir yol ve hava kirliliği. Bunlar hepimizin şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz gereken şeyler. Dünya artık çok farklı bir yere doğru gidiyor ve çok ciddi bir problemle de yüz yüz yüzeyiz. Bu problemlerden hepimiz etkileneceğiz, çocuklarımız etkilenecek, torunlarımız etkilenecek ve biz bunun adına küresel ısınma diyoruz. Bundan hepimiz sorumluyuz."

Güzelbey, seller, tabi afetler, tsunami ve Aral Gölü belgeseli ile küresel ısınmanın etkilerinin çok ciddi şekilde görüldüğünü vurguladı. Yaşanılanlar sonucunda Gaziantep için bir iklim eylem planı hazırlamaları gereğinin ortaya çıktığını dile getiren Güzelbey, şunları anlattı:

"2 gün önce gördük ki böyle bir planı bizden önce yapan hiçbir belediye yok, hiçbir kuruluş yok. Merkezi yönetimin de bu konuda herhangi bir teşviki yok. Biz tamamen arkadaşlarımızın bu konuya olan duyarlılığı ve çalışmaları sonucunda böyle bir planı yapmış olduğumuzu anladık. Gaziantep'te konutlarda enerji fazla tüketiliyor. Demek ki konutlarda enerji biraz da israf oluyor. Enerjisini muhafaza eden konut yapımına yönelmeliyiz. Yani izolasyon, daha fazla yeşil. 1992-2007 arasında karbon emisyon artış hızı dünya rekoru Türkiye'de. 2,5 tondan 4,5 tona çıkmışız. Bu hızla gidersek Avrupa'yı, Amerika'yı vesaire sollayacağız. Sera gazlarının emisyonunda da konutlarda endüstriye yakın bir dağılım söz konusu. Bütün bunlar Gaziantep için 2023 yılı için bizi hedef koymaya itti. Karbon ayak izini yüzde 15 oranında azaltacağız.

Bu bir hedef. Bunun için neler yapmak lazım son günlerde günlerde olan kentsel yenileme ve kentsel dönüşüme ağırlık vermek lazım. Şehrin önemli bir arterinde iki şeridi toplu taşımaya tahsis etmek suretiyle karbondioksit salınımında azaltma sağladık. Şehre daha güzel bir görüntü kazandırdık. Şimdi karbondioksit salınımı düşük doğalgazlı toplu taşımaya ağırlık vereceğiz. Hemen arkasından elektrikli araç kullanımına ağırlık vereceğiz. Arkasından şehir merkezinde kültür yolundan başlayıp Yüzüncü Yıl Parkı boyunca devam eden bir bisiklet yolu gerçekleştireceğiz. Çöpten elektrik üretimiyle yıllık 91 bin ton karbondioksit salınımını azalttık. Arıtma çamurundan elektrik üreterek yıllık 230 bin ton karbondioksit salınımı azaltıldı. Tıbbi atıkları belli bir düzene soktuk. Su ve kağıt sektöründeki faaliyetlerimiz devam ediyor."

Güzelbey, hizmet ve konut sektöründe karbonmonoksit salınımını azaltmak için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

-Ekolojik Kent Projesi-

Güzelbey, artık dünyada ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını bildirdi. Burç Kavşağı'ndan başlayıp Zeytinli Kavşağı'na giden Halep Bulvarı'nı ekolojik bir şehir tasarımıyla tanıştıracaklarını ifade eden Güzelbey, şöyle devam etti:

"Bu yolun sağını ve solunu ekolojik tabanlı, yani enerjisini kendisi üreten, enerjiyi az sarf eden, sulamasını yağmur suyuyla yapmaya özen gösteren, ara mesafelerin geniş olduğu, çatılarının yeşil olduğu yeni bir kent planlıyoruz. Buradaki planladığımız alan 5 milyon metrekareye yakın bir alan. Kilis yolu kentsel dönüşüm ve Halep yolu kentsel dönüşüm projesi olarak meclisimizden geçmiş oldu bu proje. Bu projede yayaların rahat yürüyebileceği imkanlar, kentsel hava koridorları, kent meydanları var, organik hayvancılık, tarım için ayrılan yerler var, hepsinden önemlisi kentin bir meydanı var. Tamamen yeşil alanlar, yeşil çatılar. Minimum karbondioksit salınımı ve minimum enerji ihtiyacı olan evler. Evlerin izolasyonunun iyi yapıldığı, enerji kaybetmediği, ısısını kaybetmeyen bir ev tarzı. Yaşanabilir bir kent. Biz eski imarın Gaziantep'in artık devam etmemesi gerektiği kanaatindeyiz."

Güzelbey, toplantıda, Alleben Göleti, Erikçe Kent Ormanı ve kentteki çarşılarla ilgili yapacakları çalışmalara ilişkin de bilgi verdi.

- GAZİANTEP