Gazi Üniversitesi, Vefatının 15. Yıldönümünde Alparslan Türkeş'i Andı

Gazi Üniversitesi, Vefatının 15. Yıldönümünde Alparslan Türkeş'i Andı

Alparslan Türkeş, vefatının 15.yıldönümünde Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen "Türk Kültüründe Liderlik ve Alparslan Türkeş" konulu panelle anıldı.

Gazi Üniversitesi, Vefatının 15. Yıldönümünde Alparslan Türkeş'i Andı

Alparslan Türkeş, vefatının 15. yıldönümünde Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen "Türk Kültüründe Liderlik ve Alparslan Türkeş" konulu panelle anıldı.

Gazi Üniversitesi, ölümünün 15. yıldönümünde Alparslan Türkeş'i unutmadı. Panele Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Türk Ocakları Ankara Şubesi Başkanı Türkan Hacaloğlu, Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Derviş Kılıçkaya Gazeteci-Yazar Yavuz Selim Demirağ, Rasim Ekşi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından panele Alparslan Türkeş'in hayatını anlatan gösterimle başlandı. Panelin açılış konuşmasını Türk Ocakları Ankara Şubesi Başkanı Türkan Hacaloğlu yaptı. Alparslan Türkeş'in 80 yıllık ömrünü Türkiye ve Türk milliyetçiliği için harcadığını söyleyen Hacaloğlu, Alparslan Türkeş'i "Türk milliyetçiliğinin ve ülkücü hareketin efsane lideri' olarak tanıttı. Hacaloğlu, "Türkeş, zekası, otoritesi, karizması, ülkü ve dava adamı yönüyle Cumhuriyet tarihimizin yetiştirdiği nadir devlet adamlarından biriydi. Türkeş'in cesur bir asker ve etkili bir siyasetçi olarak fikir ve siyaset dünyasında öne çıkmış bir lider olduğunu belirtti. Türkeş'in Türk milliyetçiliği fikrine canlı ve dinamik bir hareket kazandırdığının altını çizen Hacaloğlu, ayrıca Türkeş'in Türk milliyetçiliğini dernekçilik anlayışından çıkarıp siyasete taşıdığına dikkatleri çekti. Hacaloğlu, "Türkeş, milliyetçilik meşalesini gelecek nesillere emanet etti." dedi.

Gazi Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Ayhan da "Her üniversitenin kendine has özellikleri, güzellikleri mevcuttur. Gazi Üniversitesi de tarihten aldığı şevkle bu özelliklerin tümünü bünyesinde taşır" dedi. Ayhan, Türkeş'in ilmi, üniversiteyi, eğitimi ayrı bir yere koyduğunu da değindi. Ayhan, "Türk milleti, Türk gençliği, Türk eğitimcileri her zaman Alparslan Türkeş'i şükranla yad edeceklerdir." diye konuştu.

MUSTAFA KEMAL'DEN SONRA EN ÇOK BİLİNEN KİŞİ ALPARSLAN TÜRKEŞ

Gazeteci-Yazar Yavuz Selim Demirağ ise Alparslan Türkeş gibi Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdiğini belirterek yeni yetişen bir Türk subayının neler hissettiğini bildiğini, Türkeş'i kendisine çok yakın hissettiğini söyledi. Türkeş'in daha askeri okul yıllarında Türk adına ne varsa onla ilgilenmeye başladığını vurgulayan Demirağ, "Türkeş, nerede bir Türk varsa onunla o kadar ilgileniyordu ki" dedi. Türk dünyasında Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra en çok tanınan, bilinen kişinin Alparslan Türkeş olduğuna işaret eden Demirağ, Türkeş'ten sonra yetişen gençliğin Türkeş'in ideolojisinden uzak olduğunun hüznünü yaşadıklarını söyledi.

Kaynak: CHA