Gazeteciler 'Nokta' Baskınını Protesto Etti

Gazeteciler 'Nokta' Baskınını Protesto Etti

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Verilen Kararla Baskın Yapılan Bakırköy'deki Nokta Dergisi Binası Önüne Gelen Gazeteci ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Oluşan Yaklaşık 50 Kişilik Grup, Olayı Protesto Etti.

Gazeteciler 'Nokta' Baskınını Protesto Etti

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen kararla baskın yapılan Bakırköy'deki Nokta Dergisi binası önüne gelen gazeteci ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan yaklaşık 50 kişilik grup, olayı protesto etti.

Yapılan 'Andıç' haberi ile ilgili savcılıkça verilen karar sonrasında derginin aranmasını protesto eden Atılım Gazetesi çalışanları, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, Çağdaş Gazeteciler ve Bianet'e bağlı şahıslardan oluşan yaklaşık 50 kişilik grup, Nokta Dergisi önüne gelerek, olayı protesto etti. Konuyu değerlendiren Radikal Gazetesi yazarı Ertuğrul Mavioğlu, Nokta Dergisi'ne yapılan operasyonu 'hizaya getirme durumu' olarak nitelendirdi. Nokta Dergisi'ne yapılan aramayı tehdit olarak algıladığını belirten Mavioğlu, "'Bu andıçları kim yaptı' sorusu yerine, 'bu haberin kaynağı nedir?' diye soruluyor" dedi.

Haberin kaynağının gizlenme hakkının çiğnendiğini savunan Radikal yazarı, Türkiye'de cunta alışkanlıklarından vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti. Bilgisayardaki hard disklerin ve belgelerin kopyalanmasına da tepki gösteren Mavioğlu, "Biz diyoruz ki bizim beynimizi kopyalayın" diye konuştu.

Tiyatrocu Mahir Gürses ise, esasında mahcup bir insan olduğunu belirterek, buraya gelen kalabalığın mahcubiyetini giderdiğini, teşekkür ettiğini söyledi.

Protesto gösterisi olaysız bir şekilde sona erdi.

(ÖÖ-CİN-OK-Y)

Kaynak: İHA