Gazeteci Uğur Mumcu'nun Ölüm Yıl Dönümü

Gazeteci Uğur Mumcu'nun Ölüm Yıl Dönümü

Atatürkçü Düşünce Derneği (add) Tarsus Şubesince, Aracına Konulan Bombalı Saldırı Sonucu Öldürülen Gazeteci-yazar Uğur Mumcu Anıldı

Gazeteci Uğur Mumcu'nun Ölüm Yıl Dönümü

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Tarsus Şubesince, aracına konulan bombalı saldırı sonucu öldürülen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu anıldı.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Demir, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası salonunda düzenlenen etkinlikte, 24 Ocak 1993'de öldürülen Mumcu'nun katillerinin yakalanmamasına tepki göstererek, olayın faillerinin biran önce bulunması gerektiğini söyledi.

Mumcu'nun toplumu gerçeklere yaklaştıran kişi olduğunu belirten Demir, 'O, çağdaş, cesur, Atatürkçü, araştırmacı gazeteci ve yazardı. Düşüncelerini bizlere her zaman cesaretle aktardı. Kısa hayatına binlerce yazı, kitap ve makale sığdırdı. Uğur'umuz maalesef aramızda yok. Ama katilleri aramızda' dedi.

Mumcu'nun üzerine gittiği konulardan dolayı öldürüldüğünü iddia eden Demir, olayın faillerinin yakalanarak cezalandırılmasını istediklerini kaydetti.

ADD Tarsus Şube Başkanı Bayram Avşar da, Türkiye'de her anlayıştan insanın Mumcu'nun dürüstlüğüne, bilgisine, Kemalizme olan inanç ve bağlılığına güvenip saygı duyduğunu söyledi.

Onun için ölümünden sonra arkasından çok sayıda insanın yürüdüğünü ve sahip çıktığını ifade eden Avşar, 'Gericiliğe, bölücülüğe, işgale, sömürüye, her türlü yozlaşmaya ve yabancılaşmaya karşı direnmek ve mücadeleyi kazanmak, Mustafa Kemal'in manevi mirasçıları olarak hepimizin görevidir' diye konuştu.

Etkinliğe CHP Tarsus ilçe Başkanı Vedat Günyar ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

(SÖ-VEG-ÜNS) - MERSİN