Gazeteci İsmail Çevik Bisikletle Avrupa Turuna Çıktı - Haberler
Haberi Paylaş

Gazeteci İsmail Çevik Bisikletle Avrupa Turuna Çıktı

AA - Haberler | Kültür Sanat
Gazeteci İsmail Çevik Bisikletle Avrupa Turuna Çıktı

Almanya'nın başkenti Berlin'de gazetecilik yapan İsmail Çevik, ''Sağlıklı yaşa, sınırları zorla ve Avrupa’yı keşfet" sloganıyla Berlin Amsterdam Brüksel Paris bisiklet turuna çıktı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de gazetecilik yapan İsmail Çevik, "Sağlıklı yaşa, sınırları zorla ve Avrupa'yı keşfet" sloganıyla Berlin-Amsterdam-Brüksel-Paris bisiklet turuna çıktı.

Gençleri sağlıklı yaşamaya, bisikletle Avrupa'yı keşfetmeye davet eden Çevik, Almanya'nın tarihi Berlin Brandenburg Kapısı'ndan yolculuğuna bugün başladı. Çevik, yaklaşık 1500 km'lik bir seyahatten sonra turunu Paris Eyfel Kulesi önünde tamamlayacak.

2007 yılında Kuzey Fransa- Lüksemburg,  2011'de Berlin- İstanbul ve  2012'de Frankfurt- Barselona turu gerçekleştiren Çevik, "2013 yılında Berlin- Brüksel - Paris turu için yine yollara düşüyorum. Bu yılki mesajım ise gençlere 'Sağlıklı yasa, Avrupa'yı keşfet.' Berlin Sağlık Müsteşarlığı'nın himayesinde gerçekleştirdiğim turda özellikle Avrupa ve Almanya'da doğup büyüyen gençlere kendi dünyalarından çıkıp yaşadıkları ülke ve çevre ülkeleri göstererek ufuklarının genişletmeye ve sağlıklı yaşamaya davet ediyorum. Sağlıklı yaşayan, spor yapan insan başarının ilk adımını atmıştır. Bisiklet kullanımı sağlıklı yaşamın ilk adımı olabilir" diye konuştu.

Berlin Sağlık Müsteşarı Emine Demirbuken- Wegner de bisikletle seyahatin Türk toplumunun çok başvurduğu bir yöntem olmadığını belirterek, "Bisikletle seyahatte sağlık var, kültür var, doğa ve çevre var.  Memnuniyetle destek veriyorum. Türk toplumunda sağlıklı yaşam adına bisiklet kullanımının artmasını önemsiyorum" diye konuştu.,

Bisiklet turuna verdiği destekten dolayı Berlin Sağlık Müsteşarı Emine Demirbuken-Wegner'e teşekkür eden Çevik, bisiklet turu anılarını ve resimlerini sosyal medya aracılığı ve www.ismail-çevik.de adresinden takipçileriyle paylaşacak.

Türk ailelerinin bisikletle seyahat alışkanlarının artmasının önemli olduğunu belirten Çevik, Avrupa ve Almanya'da yaz aylarında ailelerin çocuklarıyla bisikletlerini alıp uzun seyahatlere çıktığını hatırlatarak, "Bu zamana kadar bisikletle Almanya içinde veya dışarıda binlerce kilometrelik seyahatler yaptım. Çocuklarıyla seyahat eden Alman, Fransız, Çek birçok aileyle karşılaştım. Türk aileyle hiç karşılaşmadım. Çocuklarla seyahat için özellikle Avusturya sınırları içindeki Tuna boyunca öyle güzel yerler var ki insan Türk aileleri görmek istiyor. Türk gençleri, aileleri tarafından 'Aman başına bir şey gelir' endişesiyle genelde sınırlandırılıyor. Ama ailelerin endişeleri anlaşılır olmakla birlikte ailelere 'Çocuklarınızı cesaretlendirin' tavsiyesinde bulunuyorum" şeklinde konuştu.

2011'de Almanya'ya Türk İşçi Göçü'nün 50. yılında Berlin'den İstanbul'a "Türk-Alman Dostluğu'na Katkı" turu gerçekleştiren Çevik, 11 ülkede 32 gün süren bisiklet yolculuğunun sonunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Tarabya Köşkü'nde kabul edilmişti. - Berlin

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title