Gazeteci İdris Gürsoy: Özal Öldürüldü!

Gazeteci İdris Gürsoy: Özal Öldürüldü!

Aksiyon Dergisi Ankara Temsilcisi İdris Gürsoy, Adli Tıp Kurumu'nun Turgut Özal'ın vücudunda 4 ayrı zehir tespit ettiğini belirtti.

Gazeteci İdris Gürsoy: Özal Öldürüldü!

Sakarya Demokrasi ve Gelişim Platformu tarafından Fetih Yükseköğrenim Yurdu'nda düzenlenen ve daire müdürlerinin katıldığı toplantıda konuşan Gürsoy, Özal'ın ölümünde çok sayıda kuşku bulunduğunu, zaten mahkemenin de iddianameyi kabul ettiğini hatırlattı.

Adli Tıp Kurumu'nun raporunda Özal'ın kalp krizinden ölmediğinin ortaya çıktığını vurgulayan Gürsoy, "Kalp krizinden ölmemişse, demek ki zehirlenerek öldürüldü" dedi.

Gürsoy, Özal'ın ölümünden bir gün önce Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine atadığı Prof. Sacit Adalı'nın yemin töreninde olduğunu dile getirerek "Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı çok önemli bir makam. Bazıları bu makamı kale olarak görüyordu. Eğer sivil Cumhurbaşkanı Özal, Çankaya'da kalıp görev süresini tamamlasa devlet vesayetçi kimliğinden büyük ölçüde sıyrılacak ve demokratikleşecekti. AYM dahil pek çok kurumda statükocuları temizleyecekti."diye konuştu.

Devlet Denetleme Kurulu'nun raporunda da Özal'ın ölümünün şüpheli bulunduğunu dile getiren Gürsoy, o rapordaki bazı tespitleri şöyle sıraladı: "Kriz anında köşk doktoru aranmadı. Özel doktoru bilgilendirilmedi. GATA'ya gideceği bilgisi verilmesine ve hazırlıklar yapılmasına rağmen, krizden sonra ani bir kararla Hacettepe'ye sevk edildi. Hastane yetkilileri önceden uyarılmadı. Acilden giriş yapıldı ve yeterli müdahale yapılamadı. Özal'ın naaşına, doktorlar 'yapılsın' demesine rağmen otopsi yapılmadı. Yani çok sayıda şüphe var"

Özal'ın da öldürüldüğü 1993 yılının karanlık ve kanlı bir yıl olduğunun altını çizen Gürsoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Bu olaylar sebebiyle Türkiye'yi karanlık bir döneme sürükleyen 28 Şubat süreci başladı. Erzurum'da, Erzincan'da katliamlar yaşandı. Uğur Mumcu öldürüldü. Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Bingöl'de 33 asker şehit düştü. Sivas'ta Pir Sultan etkinliklerine katılan Aziz Nesin ve bir grup aydın-sanatçı, kaldıkları Madımak Otel'de yakılmak istendi. 37 kişi öldü. O gün şehre bir çok tanımayan kişilerin olduğu belirtiliyor. Daha bir çok aydınlığa kavuşturulmamış olaylar yaşandı. 28 Şubat süreci hazırlandı"

Gürsoy, demokrasinin yeniden kesintiye uğramaması için yakın geçmişteki bütün olayların incelenmesi ve ilgili kişilerle hesaplaşılması gerektiğini sözlerine ekledi.