Gazeteci Balbay, Ankara Rüzgarı Programında Gözaltı Sürecini Anlattı (3)

Gazeteci Balbay, Ankara Rüzgarı Programında Gözaltı Sürecini Anlattı (3)

Ergenekon Operasyonu Kapsamında Gözaltına Alındıktan Sonra Serbest Bırakılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Gazeteci Emin Çölaşan ile Hazırlayıp Sundukları Ankara Rüzgarı Programında, Gözaltı Sürecinde Yaşadıklarını Anlattı.

Gazeteci Balbay, Ankara Rüzgarı Programında Gözaltı Sürecini Anlattı  (3)

Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, gazeteci Emin Çölaşan ile hazırlayıp sundukları Ankara Rüzgarı programında, gözaltı sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Balbay, programda yaptığı açıklamada, özellikle İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasının ardından, "her an her şey olabilir gibi" bir düşünce içinde olduğunu, ancak Ergenekon soruşturmasında iddianamenin 15 gün içinde tamamlanacağı yönünde çıkan haberlerin ardından, gözaltına alınabileceğini aklından çıkarttığını aktardı. Balbay, gözaltı süresince toplam 7 kez sağlık kontrolünden geçtiğini söyledi.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Orgeneral Şener Eruygur, ATO Başkanı Sinan Aygün ile ayrı odalarda kaldıklarını kaydeden Balbay, bazen tuvalete giderken karşılaştıklarını anlattı.

Balbay, Sinan Aygün'ün ifade vermeyi beklerken gözleri kapalı bir şekilde 'Beni zorla başbakan yapacaklar" diye mırıldandığını aktardı. Balbay, "Aygün'ün kafasında belki siyaset vardı" ifadesini kullandı.

Balbay, bu sürecin devam etmesi halinde, akla hayale gelmeyecek kişilerin bile bunun içine sokulabileceğini söyledi. "Ben de bu süreci eleştirmeyeyim" diyenlerin ayaklarını denk alması gerektiğini kaydeden Balbay, hedefin TSK'yı yıpratmak olduğunu savundu. Balbay, TSK'da göreve gelecek komutanların tırnakları sökülmüş olarak masaya oturtmak istenildiğini ileri sürdü.

Gözaltı süresince saygısız hiçbir hareket ile karşılaşmadığını kaydeden Balbay, "ıÜüKarşılıklı diyaloglar gayet iyiydi. Önce insanız, sonra polisiz demişler. Orada bunu gördüm. Bana (Mustafa Bey, size bu muameleyi yapıyoruz ama polis öldüren biri geldiğinde aynı muameleyi yapıyoruz) dediler" diye konuştu.

Balbay, ifade vermesi halinde medyaya servis yapılacağı haberi aldığını belirterek, "Bu nedenle gözaltında konuşmama hakkımı kullandım" dedi. Balbay, polis içindeki bir yapılanmanın ifadeleri basına servis ettiğini ileri sürdü. Balbay, gözaltı sürecince 400 sayfa kitap okuduğunu söyledi.

Kaynak: CHA