Gazbir Başkanı Arslan: Doğalgaz Tüketimi 2016 Yılında Azalacak. - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Gazbir Başkanı Arslan: Doğalgaz Tüketimi 2016 Yılında Azalacak.

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Ekonomi
Gazbir Başkanı Arslan: Doğalgaz Tüketimi 2016 Yılında Azalacak.

Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, doğalgaz tüketiminde bir önceki yıla göre düşüş yönünde bir eğilim olduğunu ve bunun 2016 yılında da devam edeceğini öngördüklerini açıkladı.

Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, doğalgaz tüketiminde bir önceki yıla göre düşüş yönünde bir eğilim olduğunu ve bunun 2016 yılında da devam edeceğini öngördüklerini açıkladı. Arslan, doğalgazdan elektrik üretiminin 2015 yılında yüzde 19 oranında azalma meydana geldiğini belirtti.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, 2015 yılında doğal gaz piyasasında oluşan rakamları ve 2016 yılı beklentilerini değerlendirdi. 2016 yılı için GAZBİR’in yaptığı çalışmayı değerlendiren Arslan, geçen yıla göre doğal gaz tüketiminde az da olsa bir artış olacağını aktardı. Arslan, birlik olarak yaptıkları çalışmada 2016 yılında Türkiye toplam doğalgaz tüketiminin 48,7 milyar metreküp olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini, 2015 yılında gerçekleşen 47,5 miyar metreküp olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Arslan, enerji tasarrufu ve elektrik üretiminde yerli kaynak kullanımı, doğal gaz tüketimini düşürmeye devam edeceğini kaydetti. Arslan, şöyle devam etti:

"2015 yılının, doğal gaz piyasasında önceki yıllara göre ilk kez tüketimde azalmanın görüldüğü bir yıl olduğunu 2015 yılında toplam doğal gaz tüketim miktarı bir önceki yıla göre yüzde 2’lik bir düşüş ile 47,5 milyar metreküp olarak gerçekleşti. 2014 yılındaki toplam tüketim 48,7 milyar metreküp olarak gerçekleşmişti. Tüketimdeki azalmanın sebebi, özellikle elektrik üretiminde kullanılan doğal gazda önemli bir azalma olmasıdır. 2014 yılına göre elektrik üretiminde yüzde 19 oranında bir azalma görülmüştür. 2014 yılında elektrik santrallerinin toplam doğal gaz tüketimindeki payı yüzde 48 iken, 2015 yılında yüzde 39,8’e gerilemiştir. Bu gerileme elektrik üreticilerini önemli ölçüde etkiledi. Serbest piyasada oluşan elektrik fiyatlarında beklenenin çok üzerinde düşüş gerçekleşmiş olduğundan, elektrik üreticileri maliyet anlamında bu fiyatlarla rekabet edemiyor duruma gelmiştir. 2015 yılında doğal gaz santrallerinin tüketiminde ortaya çıkan azalış trendinin süreceğini, buna karşılık konut tüketimindeki artış yönündeki hareketin de devam edeceğini tahmin ediyoruz. Abone sayısında da artışın süreceğini, toplam doğal gaz abone sayımızın 13 milyona yaklaşacağını söyleyebiliriz.”

Konut ve hizmet sektöründeki genişleme ve büyümeye bağlı olarak, kentlerde her yıl 1 milyon yeni kullanıcı daha doğal gaz kullanacağına işaret eden Arslan, “2015 yılında konut tüketimi abone sayısına paralel olarak artış gösterdi. Bu değişimde, dağıtım şirketlerimizin doğal gaz konforunu vatandaşlarımızla buluşturmak için göstermiş olduğu çabanın etkisi oldukça önemli bir etkendir. Türkiye genelinde abone sayımız yüzde 8 oranında artışla 11,6 milyon olarak gerçekleşti. Bu rakam, Türkiye nüfusunun 40 milyondan fazla vatandaşımızın doğal gaz kullandığı anlamına gelmektedir. Ayrıca, konut tüketicisinin doğal gaz tüketimi de bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında arttı. Sanayi tüketimi ise 2014 yılına göre yüzde 8’lik artışla 13,4 milyar metreküp olarak gerçekleşti. Bu artış trendinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini tahmin ediyoruz. Hükümetimizin doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması için önümüzdeki dönemlerde alacağı tedbirler konut tüketimini artıracaktır.” dedi.

Cİhlas Haber AjansıN - Ekonomi Haberleri
500