Gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı

Gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı

Portekiz'in Kuzeyindeki Viana Do Castello Kentinde Bir Araya Gelen AB Dışişleri Bakanları, Ortadoğu ve Kosova'nın Nihai Statüsüyle İlgili Görüşmelerde Bulundu.

Gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı

Portekiz'in kuzeyindeki Viana do Castello kentinde bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları, Ortadoğu ve Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili görüşmelerde bulundu.

AB Dış İlişkiler Komiseri Benita Ferrero Waldner, grup toplantısı sonrası yaptığı kısa açıklamada, "Ortadoğu'da durum oldukça karışık. Ancak bu durumu değiştirecek siyasi irade de mevcut. Olmert ve Abbas'ın görüşmesi pozitif sonuçlar doğurabilir. Biz bu görüşmeleri uluslararası platformlarda sonuna kadar destekliyoruz" dedi. Temas Grubu'nun AB Temsilcisi Wolfgang İschinger ise, "Görüşmelerimizde Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili önemli gelişmeler yaşandı. 1 ay evvel başlayan diplomasi sürecine katkıda

bulunmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de, Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili, "Bugün AB Dışişleri Bakanları ile Kosova'nın sorunlarını çözebilmek adına görüşmeler yaptık. Bu da Avrupa'nın Kosova ile ilgilendiğini ve bu konunun Avrupa için önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

(İHA-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA