Gayriresmi AB Bakanları Zirvesi Başladı

Gayriresmi AB Bakanları Zirvesi Başladı

Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları, Birliğin Gündemindeki Reformları Ele Almak Üzere Portekiz'in Başkenti Lizbon'da Bir Araya Geldi.

Gayriresmi AB Bakanları Zirvesi Başladı

Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları, birliğin gündemindeki reformları ele almak üzere Portekiz'in başkenti Lizbon'da bir araya geldi.

AB'ye üye 27 ülkenin lideri, gayriresmi bir zirve için Portekiz'in başkenti Lizbon'da bir araya gelirken, 2 günlük zirve toplantısının gündeminde olmamasına rağmen, son anda Avusturya'nın girişimi ile Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik muhtemel sınır ötesi operasyonu zirve gündemine alındı. Zirvenin önemli gündem maddelerinden biri olan Türkiye'nin Kuzey Irak'a operasyon yapma olasılığı, zirvede ilk gün ele alınmadı. Toplantının ana gündem maddesi olan Avrupa Anayasası hakkında açıklamalarda bulunan Avrupa

Parlamentosu (AP) Başkanı Hans Gert Pöttering, "Gündemimizde AB Anlaşması, AB'deki iş prosedürleri ve yeni anlaşmadaki anayasa maddeleri var. Bu çalışma, bizim lehimize olan bir şey, çünkü demokrasi büyüyor. AP, anayasa anlaşması için inisiyatifi ele almıştır. Parlamento, Avrupa'yı ve komisyonları ileriye sevk etmek istemektedir" dedi.

Öte yandan, yeni anayasa üzerinde anlaşmak için müzakerelerin devam ettiğini söyleyen AP'deki Hıristiyan Demokrat grubun başkanı Fransız Joseph Daul, zirvede ele alınacak konular arasında iklim değişikliği ve enerji konularının da bulunduğunu kaydetti.

(İHA-MS-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA