Gates Yığınak İddialarını Yalanladı

Gates Yığınak İddialarını Yalanladı

ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, Türkiye'nin Irak Sınırı Boyunca Çok Büyük Boyutta Askeri Yığınak Yaptığı İddialarınıyalanladı.

Gates Yığınak İddialarını Yalanladı

ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, Türkiye'nin Irak sınırı boyunca çok büyük boyutta askeri yığınak yaptığı iddialarınıyalanladı.

Gates ve Pace'in Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci, Türkiye'nin sınıra 200 bin asker konuşlandırdığı yönünde haberler geldiğini ifade ederek, ABD'nin görüşünü sordu.

Gates, "Türkiye'nin sınır boyunca bu boyutta asker konuşlandırdığına ilişkin hiçbir belirti görmedim" dedi.

Gazetecinin, "yanı rakamlar abartılmış mı?" diye sorması üzerine Gates, "benim gördüğüm her şeye göre öyle" yanıtını verdi.

Gates'in farklı bir değerlendirmesi olup olmadığını sorması üzerine Pace de "hayır" dedi.

Orgeneral Pace, sözlerine şöyle devam etti:

"Gerçek şu ki, Türk Silahlı Kuvvetleri, operasyonlarını yürütürken takviyeye gerek duymamak için sınırın kendilerine aitolan tarafında daima yeterli sayıda kuvvet bulunduruyor. Dolayısıyla rakamlardaki biraz aşağı ve yukarı oynamalara, Türk kuvvetlerinin yeteneğindeki bir değişme belirtisi olarak bakmıyorum. Çünkü son yıllarda Türk ordusu (orada) zaten gayet güçlü" diye konuştu.

Kaynak: AA