Gates: İran Güvence Verdi

Gates: İran Güvence Verdi

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İran'ın, Patlayıcı Gönderilmesinin Durdurulması İçin Irak'a Yardım Etme Konusunda Güvence Verdiğini Söyledi.

Gates: İran Güvence Verdi

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İran'ın, patlayıcı gönderilmesinin durdurulması için Irak'a yardım etme konusunda güvence verdiğini söyledi.

Robert Gates, ABD'nin Irak'taki güçlerinin 2 numaralı komutanı Korgeneral Ray Odierno'nun, ''Irak'ta İran yapısı patlayıcılarda azalma görüldüğünü'' açıklamasının ardından düzenlediği basın toplantısında, ''Anladığım kadarıyla İranlılar bu konuda güvence verdi. İnanmalı mı bilmiyorum'' dedi ve bekleyip göreceğini kaydetti.

Irak'ta, İran yapısı patlayıcılar konusunda da Gates, ''Bana göre, bu konudan en üst düzeydekiler haberdar'' diye konuştu.

Irak'ın başkenti Bağdat'tan telekonferansla açıklamalarda bulunan Korgeneral Ray Odierno, İran yapısı patlayıcıların Irak'ta daha az görüldüğünü ve bunun da ' 'Tahran'dan yapılan sevkiyatlarda azalma olduğu'' anlamına gelebileceğini kaydetmiş ve, ''Son 3 ayda, zırhlıları tahrip gücüne sahip EFP'lerde (Explosive Formed Penetrator) bir azalma görüyoruz. Ekim ayında Irak'ta bu patlayıcılardan (30'u patlamış, 23'ü patlamadan önce ele geçirilmiş olmak üzere) 53 adet, eylül ayında 52, ağustos ayında 78, temmuz ayında ise 99 adet bulundu. İranlılar, EFP sevkiyatı ritmini azaltmış olabilir ama bunu bugün tam olarak söyleyemem. 2 ay sonra daha iyi bir fikre sahip oluruz'' demişti.

Amerikalılar, Tahran'ın Irak'taki Şii gerillalara en kalın zırhlıları bile tahrip edebilen bu silahlardan sağlamakla suçluyor. Sevkiyattaki azalmanın ise, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ağustos ayı başındaki görüşmelerinden sonra görülmeye başladığına işaret ediliyor.