Gates'den, Bağdat'a Sürpriz Ziyaret

Gates'den, Bağdat'a Sürpriz Ziyaret

Irak'ın Başkenti Bağdat'a Bugün Sürpriz Bir Ziyaret Yapan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak Hükümetini, Çatışan Taraflar Arasında Uzlaşma Sağlama Konusunda Yetersiz Kalmakla Eleştirdi.

Gates'den, Bağdat'a Sürpriz Ziyaret

Irak'ın başkenti Bağdat'a bugün sürpriz bir ziyaret yapan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak hükümetini, çatışan taraflar arasında uzlaşma sağlama konusunda yetersiz kalmakla eleştirdi.

Hükümetin, uzlaşmayı amaçlayan kritik yasal düzenlemeleri yapma konusunda ilerleme kaydedemediğini belirten Robert Gates, "Bu konuda düş kırıklığı içerisindeyiz'' dedi.

Gates, uçakta yaptığı açıklamada, ''Askerlerimiz, uzlaşma sağlanması için zaman kazandırıyor ancak sağlanan ilerlemeler düş kırıklığı yaratıcı düzeyde'' diye konuştu.

Görüşeceği Iraklı liderlere, ''ABD askerlerinin bu ülkede uzlaşma ve istikrar sağlanması için zaman kazandırdığı, kazanılan bu zamanın Irak yönetimince iyi bir biçimde değerlendirilmesi gerektiği yolunda daha önce verdiği mesajı yineleyeceğini'' kaydeden Gates, Askeriye Camii ve türbesine yönelik terör saldırısının, uzlaşma sürecini bozmaması umudunda olduğunu kaydetti.