Garibaşvili, Gürcistan'ın Yeni Başbakanı Oldu

Garibaşvili, Gürcistan'ın Yeni Başbakanı Oldu

Cumhurbaşkanı Margvelaşvili, koalisyonun önerdiği Garibaşvili'nin başbakanlığını onayladı

Garibaşvili, Gürcistan'ın Yeni Başbakanı Oldu

Gürcistan'da, 17 Kasım'da yemin ederek göreve başlayan yeni Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, iktidar partisi tarafından başbakan olarak sunulan İrakli Garibaşvili'nin başbakanlığını onayladı.

Gürcistan'da 2012 yılında "Gürcü Rüyası" isimli bir koalisyon kurarak parlamento seçimlerini kazanan ve eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin önderliğindeki Ulusal Birlik Partisi'nin yaklaşık 10 yıl süren iktidarını bitiren Başbakan Bidzina İvanişvili, görevini bıraktı.

Gürcü Rüyası koalisyonu, İvanişvili'nin yerine İçişleri Bakanı Garibaşvili'nin ismini başbakanlık makamı için Cumhurbaşkanı'nın onayına sundu ve öneri kabul edildi. Parlamentonda yapılacak güvenoyu oylamasının ardından göreve başlayacak Garibaşvili'nin eski kabinede değişiklik yapmayacağı, kendi yerine, boşalan İçişleri Bakanlığı koltuğuna ise Aleksandr Çikaidze'yi atadığı açıklandı.

İvanişvili, iktidara geldiğinde, Cumhurbaşkanı Saakaşvili'ni siyasi arenda mağlup ettikten sonra kendisinin de siyasetten gideceğini açıklamıştı. Bidzina İvanişvili, kendisinden sonra İçişleri Bakanı İrakli Garibaşvili'yi başbakan olarak görmek istediğini duyurmuştu.

Başbakanlık koltuğuna oturan eski İçişleri Bakanı Garibaşvili (31), Gürcistan kabinesinin en genç bakanı olma özelliğini taşıyordu. Yeni yapılan atama ile Garibaşvili, bu sıfatını İçişleri Bakanı Aleksandr Çikaidze'ye (28) kaptırdı.

Garibaşvili, siyasete atılmadan önce 8 yıl süresince İvanişvili ailesine ait çeşitli şirketlerde görev almıştı. 2012'de İvanişvili önderliğindeki "Gürcü Rüyası" koalisyonunun iktidar olmasının ardından, Garibaşvili İçişleri Bakanı olarak atanmıştı. - Tiflis