Garajistanbul Ankara'da

Garajistanbul Ankara'da

Tiyatro Başta Olmak Üzere, Dans, Müzik, Edebiyat Gibi Alanlarda Etkinlikler Gösteren "Garajistanbul", 12 - 19 Mayıs Tarihleri Arasında Ankaralı Sanatseverlerle Buluşacak. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile İşbirliği İçinde, Akün Sahnesi'nde İzleyicisinin Karşısına Çıkacak Garajistanbul, Dört Farklı Yapımla Başkentlilere, "Kendini Yeniye Bırak" Çağrısı Yapacak.

Garajistanbul Ankara'da

Tiyatro başta olmak üzere, dans, müzik, edebiyat gibi alanlarda etkinlikler gösteren "garajistanbul", "İstanbul'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Anadolu'ya" fikrini Ankara'da hayata geçirecek. Garajistanbul, bu kapsamda 12 - 19 Mayıs tarihleri arasında Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde, Akün Sahnesi'nde izleyicisinin karşısına çıkacak garajistanbul, dört farklı yapımla Başkentlilere, "Kendini yeniye bırak" çağrısı yapacak.


Garajistanbul, fiziksel tiyatro çalışması "Güneşli Pazartesi", İsveç turnesinden Ankara'ya gelen müzik tiyatro oyunu "ashura", yine bir dans gösterisi "EKO" ve tiyatro oyunu "Oyunu Bozuyorum" ile bir hafta boyunca Akün Sahnesi'nde olacak. Her gösteri öncesi, garajistanbul İletişim Yönetmeni Mehmet Ali Alabora, garajistanbul fikrini ve sürecini bir sunum eşliğinde izleyenlerle paylaşacak, garajistanbul'un kurulduğu günden bugüne kurumsal materyalleri, afişleri de Akün Sahnesi fuayesinde sergilenecek. Garajistanbul'un Başkent serüveninde yer alacak gösteriler ise şöyle:

-"GÜNEŞLİ PAZARTESİ"

Erkekler arasındaki dostluğu mercek altına alan "Güneşli Pazartesi" adındaki fiziksel tiyatro çalışması, 12 Mayıs saat 20:00'de sahnelenecek. Çağdaş gösteri sanatlarının genç temsilcilerinden Bedirhan Dehmen ve Şafak Uysal ortak çalışması olan "Güneşli Pazartesi"nde, koreograflar kişisel deneyimlerinden ve tarihte yer etmiş arkadaşlık tahayyüllerinden hareketle yola çıkıyor. Oyun, kahramanlıklar ve fedakarlıkların ötesinde dostluğu neyin tayin ettiğini sorguluyor.

-"EKO"-

Garajistanbul'un prodüksiyon evi "garajistanbulpro"nun 2008'deki yeni dans projesi olan "EKO" 16 Mayıs saat 20:30'da izleyicinin karşısına çıkacak.


"EKO", için koreografı Tuğçe Tuna, hareketin farklı bedenlerdeki ekosunun sadece bu işe ait görsel bir dil oluşturduğunu belirtiyor. Tuna, bu yeni dilin oluşumuna, Ankara seyircisini tanık olmaya davet ediyor.

-"ASHURA"-

12 farklı Anadolu dilinde, 25 göç şarkısının söylendiği "ashura" adlı müzik tiyatro oyunu ise 13 - 14 - 15 - 17 Mayıs tarihlerinde saat 20:30'da Akün Sahnesi'nde olacak. "ashura", kültürel çeşitlilik üzerine yarattığı gündemi bu kez Başkentlilerle paylaşacak.

-"OYUNU BOZUYORUM"-

Mustafa Avkıran ve Övül Avkıran'ın tasarladığı, metni Meltem Arıkan tarafından yazılan "Oyunu Bozuyorum", bir kadının kendi varoluş yolculuğundan yola çıkarak, namus cinayetleri, ahlak kavramı, tecavüz gibi olguları sorguluyor 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde saat 20.30'da sahnelenecek. (ANKA)


(GO/ZG)