Gapgiad, Sanayiciyi Üniversite ile Buluşturdu

Gapgiad, Sanayiciyi Üniversite ile Buluşturdu

Gaziantep Paylaşımcı Genç İşadamları Derneği (Gapgiad), Sanayici ve İşadamlarını Gaziantep Üniversitesi'nde (Gazü) Görev Yapan Akademisyenlerle Buluşturdu.

Gapgiad, Sanayiciyi Üniversite ile Buluşturdu

Gaziantep Paylaşımcı Genç İşadamları Derneği (GAPGİAD), sanayici ve işadamlarını Gaziantep Üniversitesi'nde (GAZÜ) görev yapan akademisyenlerle buluşturdu.

GAZÜ Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryum Konferans Salonu'nda düzenlenen "TEKMER ve TEKNOPARK'IN Sanayici ve İşadamlarına Tanıtılması" konulu panele Rektör Prof. Dr. Erhan Ekinci başta olmak üzere 65 profesör, doçent, yardımcı doçent ve akademisyen ile 120 sanayici ve işadamı katıldı. Panele başkanlık eden Rektör Ekinci, akademisyenlerin sanayici ile buluşmasının önemine işaret ederek, "GAPGİAD'IN bu girişimini çok önemsiyorum ve çok yerinde bir davranış olarak görüyorum. Bugüne kadar sanayiciler bize gelip de bizden teknolojiyle ilgili gerçek anlamda fikir ve yardım istemedi. Bugün genç sanayiciler bize gelip, teknoloji ve makine konusunda akademisyenlerimizden bilgi edinmek istiyor. Bu çok olumlu bir gelişme. Biz de akademisyenlerimiz ve TEKNOPARK-TEKMER görevlilerimizle kendilerine kapılarımızın arkasına kadar açık olduğunu ifade ettik. Bugünden sonra üniversite-sanayici işbirliğinin daha yakın ve süreli olacağını ümit ediyorum" dedi.

GAPGİAD Başkanı Mehmet Ali Mutafoğlu da, son yıllarda ekonomi dünyasında inovasyon, icat, yenilik, teknoloji, AR-GE gibi sıcak kavramların kullanıldığını ifade ederek, bu kelimelerin söylemlere kaldığını belirtti. Günümüz Türkiye'sinde işletmelerin en büyük problemlerinin başında emtilaşma, yani aynılaşma geldiğini vurgulayan Mutafoğlu, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin politikalarını üretim politikası yapan ülkelerin son 10 yılda dünya ekonomisine sert etkileri olduğunu söyledi. Çin ve Hindistan dışında herhangi bir ürünü üreten ülkelerin çok aşırı fiyat baskısına girdiğine işaret eden Mutafoğlu, "Sonuç olarak senin benim ürettiğimiz ürünleri Uzakdoğu ülkeleri daha ucuza mal etmeye ve satmaya başladı. Bugün tüm sektörlerde aynılaşma ve fiyat rekabeti artmaktadır. İşte inovasyon kelimesinin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Dolaysıyla inovasyon her işletmeciyi emtialaşma baskısından kurtarabilecek ve farklılaşmayı sağlayabilecek en emin ve karlı yoldur" diye konuştu.

TEMKER Müdürü Selçuk Eriş TEKMER'in kuruluş ve işleyiş yapısını anlatırken, TEKNOPARK hakkında sanayicileri bilgilendiren Prof. Dr. Arif Nacaroğlu da üniversite içinde bulunan TEKNOPARK'ın sanayici ile daha yakınlaşmayı hedeflediğini söyledi. TEKNOPARK'ın gerçek anlamda sanayiciye hizmet vermediğini ifade eden Nacaroğlu, TEKNOPARK'tan yararlanmayı isteyen bir sanayici için tüm donanım ve alt yapının hazır olduğunu belirtti.

Panelistlere teşekkür belgesi verilmesiyle sona eren panelin ardından yemek verildi.

(SMR-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA