Gapgiad, Gönül Köprüsü Projesi Kapsamında Gaziantep'e Gelecek Öğrencilerin Yemek Masrafını Karşılayacak

Gapgiad, Gönül Köprüsü Projesi Kapsamında Gaziantep'e Gelecek Öğrencilerin Yemek Masrafını Karşılayacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Başlattığı Batı -Doğu Kaynaşması Çerçevesinde Gönül Köprüsü Projesi'ne Gaziantep Paylaşımcı Genç İşadamları Derneği (Gapgiad) de Destek Verdi.

Gapgiad, Gönül Köprüsü Projesi Kapsamında Gaziantep'e Gelecek Öğrencilerin Yemek Masrafını Karşılayacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı Batı-Doğu kaynaşması çerçevesinde Gönül Köprüsü Projesi'ne Gaziantep Paylaşımcı Genç İşadamları Derneği (GAPGİAD) de destek verdi.

Dernek, 2 Temmuz'da Balıksekir'den Gaziantep'e gelecek 720 öğrenci ve öğretmen grubunun 6 günlük yemek masrafını karşılayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı projede, bölücü faaliyetlerin öğrencilerin kafalarında oluşan olumsuz düşünceleri atmak ve iki bölge arasındaki kaynaşmayı sağlamak için yapılan proje kapsamında Gaziantep'in tarihi, kültürel ve turistik bölgelerini gezecek olan öğrenciler, Yesemek, Tilmen, Rumkale ve Zeugma gibi tarihi mekanları görme imkanı bulacak.

Öğrenciler, Gaziantep'in mutfak kültürünü de yakından görecek. Balıkesirli öğrenciler, Anadolu sanayileşmesine örnek gösterilen Gaziantep' in sanayisini, turizmini, kültürünü ve turistik bölgelerini gezme fırsatı bulacak.

2 grup halinde Gaziantep'e gelecek öğrenciler, gezi turuna Nizip'ten başlayacak. Bu arada Rumkale ve feribot gezisinden sonra Zeugma, Yesemek, Hasan Lök gezisi, Alman pınarı GAZÜ, Gaziantep Hayvanat Bahçesi, müze ve Gaziantep Kalesi ile gezi turunu sonlandıracaklar.

GAPGİAD Başkanı Mehmet Ali Mutafoğlu, "Ülkemiz doğusundan batısına her bir köşesi tarihi zenginliklerle doludur. Ancak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın çoğu maalesef bu zenginliklerden fazla haberdar değillerdir." dedi.

Türkiye'de istenmeden oluşan doğu-batı ön yargısının bulunduğunu ve bu önyargının oluşmasının ana nedenlerinden birisinin terör olaylarının doğu bölgelerinde çok fazla yaşanmasından kaynaklandığını dikkat çeken Mutafoğlu, "Ülkemizin doğusu da batısı da birdir ve herhangi bir ayrım söz konusu değildir. Bütün koşullar dikkate alındığında geleceğimizi emanet edeceğimizi çocuklarımızın zihinlerinde doğu-batı ayrımını kaldırmak ya da bu söyleme yer vermemek için bizlere de önemli görevler düşüyor. Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerinden çocuklarımızın haberdar olması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı bu projede biz de GAPGİAD olarak yer almak istedik. Bu proje kapsamında 6 gün Nizip'teki gezilerde yemek masraflarını karşılamayı üstlendik. Güzel ülkemizin gelecekte sıkıntılar yaşamaması için çocuklarımızın da ülkemizi iyi tanıması adına yapılan bu projeyi gayet yerinde ve sorumluluk çerçevesinde görüyoruz. Bunun için ülkemizin gelecekte karanlık ve art niyetli insanların emellerine hedef olmaması için herkesin ülkemizi iyi tanıması çok önemlidir." diye konuştu.

Mutafoğlu, "2 bölge arasındaki kardeşlik köprülerini daha sağlam temeller üzerine kurmak için tüm sivil toplum örgütleri bu organizasyonda görev almıştır. Bunlardan bir tanesi de GAPGİAD'dır. Dernek olarak her zaman eğitim adına yaptığımız desteklerin bir yenisini daha yapmaya hazırız." şeklinde konuştu.