Gap Eylem Planı'na, İzmir'den Tepki Geldi

Gap Eylem Planı'na, İzmir'den Tepki Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Diyarbakır'da Açıklanan Gap Eylem Planı'na İzmir Ticaret Borsası'ndan Tepki Geldi.

Gap Eylem Planı'na, İzmir'den Tepki Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyarbakır'da açıklanan GAP Eylem Planı'na İzmir Ticaret Borsası'ndan tepki geldi. İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, GAP'a yapılan desteklere karşı olmadıklarını; ancak Ege Bölgesi'ndeki sorunlara duyarsız kalındığını söyledi.

İTB Meclis Toplantısı'nda konuşan Kocagöz, geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle üreticilerin zararlarının karşılanması için Ankara'da yaptıkları bütün girişimlerin sonuçsuz kaldığına dikkat çekerek, "Pamukta rekolte bir önceki yıla göre yüzde 80 düştü. Hükümete ricada bulunduk. Ege'nin kuraklık kapsamına alınmasını ve üreticiyi desteklenmesini istedik; ama hiçbiri yapılmadı. Şimdi GAP'a büyük bir kaynak aktarılıyor. Egeli çiftçinin sıkıntısı neden görülmüyor. Bu destekler dengeli yapılmalı. Bize yine üvey evlat muamelesi yapılıyor." dedi.

İTB Meclis Üyesi Şadi Katırcıoğlu da, GAP ile ilgili olarak bugüne kadar 60 hükümetin 70 proje hazırladığını ve hiçbirinin tamamlanmadığına vurgu yaparak, açıklanan son paketin sonuçlanmasını umut ettiklerini söyledi. Geç kalınmış bir proje olduğuna işaret eden Katırcıoğlu, "Ege'de pamuk rekoltesi 300 bin tonlardan 70 bin tonlara geriledi. Bu konuda kimse bir şey yapmadı. GAP'ta da büyük bir proje açıklandı. Biraz seçim yatırımı gibi görünse de umarız tamamlanır." diye konuştu.

Öte yandan, İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Işınsu Kestelli ise, cari açığa değinerek, finansal krize rağmen bugün açığın finanse edildiğini krizin derinleşmesi halinde ülkenin krize girebileceği uyarısında bulundu. Tarımsal üretimde de büyük sıkıntılar yaşandığına işaret eden Kestelli, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nın ise büyümeye devam ettiğini kaydetti.

VOB'un ilk defa ortaklara kar payı dağıttığına dikkat çeken Kestelli, geçen hafta İTB'ye 80 bin YTL kar transferi gerçekleştiğini vurguladı.

Kaynak: CHA