Galatasaray Kulübü Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Mart Ayında Yapılacak Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Yeniden Kulüp Başkanlığına Aday Olmayacağını Açıkladı.

Galatasaray Kulübü Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Mart ayında yapılacak Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yeniden kulüp başkanlığına aday olmayacağını açıkladı.

Maslak Sheraton Oteli'nde gerçekleştirilen Galatasaray Kulübü Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nın açılış konuşmasını yapan Kulüp Başkanı Özhan Canaydın, Mart ayında yapılacak Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yeniden kulüp başkanlığına aday olmayacağını açıkladı. UEFA Kupası 3. tur rövanş maçında deplasmanda Almanya'nın Bayer Leverkusen takımı karşısında alınan 5-1'lik mağlubiyet nedeniyle camia ve taraftarlardan özür dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Canaydın, "Önce sizlerden tam yetki verdiğim Futbol Şubesi ve Futbol A.Ş. adına Avrupa'da yaşadığımız üzüntülü sonuçtan dolayı özür diliyorum. Ama önümüzde çok ciddi 3 maçımız var. Kasımpaşa, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile karşılaşacağız. İnanıyorumki bu heyetimiz bu karşılaşmalarda yüzümüzü güldürerek Avrupa'daki acımızı unutturacaklardır, kendilerine başarılar diliyorum" diye konuştu.

Mart ayında yapılacak Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yeniden başkanlığa aday olmayacağını açıklayan Başkan Canaydın, "3 dönem bana güvendiniz, görev verdiniz, teveccüh gösterdiniz. Bu 6 sene içinde sıhhatim pahasına kulübüme yardımcı olmaya çalıştım. Biliyorsunuz görevi aldığımız zaman çok sıkıntılı bir dönemden geçiyorduk. Bu sıkıntılı dönem içinde 6 seneye 2 şampiyonluk, bir Türkiye Kupası şampiyonluğu ekleme şerefine eriştik. Gelirlerimize sahip çıktık, yabancı ortaklıkla giriştiğimiz bazı mücadeleler sonucunda 20 milyona satılan hisselerimizi 32.5 milyon dolara aldık, fakat tekrar halka arz ettiğimizde 37 milyon dolar gelir alarak artı 4.5 milyon dolarlık artı bir gelir elde ettik. Tesislerimiz yenilendi. Galatasaray Adası standartlarının çok üstüne çıktı. Kurduğumuz komisyon yatırım ekspertiz değerini hazırlamak üzere. Büyükçekmece'de 94 dönüm göl kenarında arazi, sportif amaçlı 231 dönüme çıkacak bir varlık yarattık. İnşallah Kavaklı'da da 120 dönümlük bir yerin kullanma hakkını bitirmek üzereyiz. 3 sene gibi uzun bir sürede emek verdiğim ve yönetimde kalmak için direndiğim Aslantepe Stat projemiz devreye girdi, inşaat devam ediyor, ufak tefek pürüzler olacaktır, bunları da aşıyoruz. Müzemiz 6 ay içinde eski Beyoğlu'nda Galatasaray Postanesi'nde modern müzecilik anlayışıyla faaliyete geçecek. Havuzumuz Avrupa standartlarına erişti. Herkesin taktirle karşıladığı kendini amorte eden 700 ile bin genç sporcunun çalıştığı, mükemmel bir tesis haline geldi. Galatasaray'ın prestijini her konumda en iyi şekilde korumaya en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım. Bunda başarılı olduğumu zannediyorum, taktir sizlerindir. Genel kurul yani sizlerin haricinde hiçbir kuvvete teslim olmadım, olmayacağım. İnanıyorumki bundan sonraki yönetimler de bu felsefeden vazgeçmeyeceklerdir. Şirketlerin birleşmesinde gereken izinler Sermaye Piyasa Kurulu'ndan (SPK) alınmış. Bütün karşı açılan davalar düşmüştür" dedi.

Sportif açıdan Avrupa kupalarında başarılı olamadıklarını ifade eden Başkan Canaydın, "Sportif açıdan Avrupa'da başarılı olamadık, ama bunun altyapısını hazırladık. 2000 ruhuna yaklaşıyoruz, bizi o güzel günleri yaşatan sayın Faruk Süren ve ekibine tekrar tekrar teşekkürlerimi arz ediyorum. Sağolsun, var olsunlar" ifadelerini kullandı.

Seçimde başkan adayı olacak isimlere de çağrıda bulunan Başkan Canaydın, "Şu an futbolda lideriz, Mart ayında ciddi maçlarımız var. Başkan adaylarından ricam basketbolda kızlarımız Avrupa Kupası'nda yarı finale yürüyor, erkeklerimiz Avrupa'da ilerliyor, su topu takımımız çok iyi durumda. Yüzme branşımız kendi öz sporcularımızla en iyi mücadeleleri verip en iyi dereceleri almakta. Altyapıda 51 milli oyuncumuz var yaş grupları içinde. Seçim telaşıyla bu güzel gidişe mani olmayalım. İstikrarlı, vakur bir seçim dönemi geçirelim. Mart ayında şampiyonluğa giden, kupada final oynamayı hedefleyen bir takım haline gelebiliriz. Çok dikkatli olmalıyız, biz yönetim kurulu olarak tüzüğümüz gereği gereken bütün önlemleri alacağız" ifadelerini kullandı.

Aldığı karardan yönetim kurulu arkadaşlarının hiçbirinin haberi olmadığını vurgulayan Başkan Canaydın, "Sıhhatim yerimde, her görevi yapmaya hazırım, ama bugün sizlere veda ediyorum. Mart ayında yapılacak Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda aday değilim. Hatalarımızla sevaplarımızla, 3 dönem geçirdim, takdir sizindir. Yönetim kurullarıma eski ve yeni hepsine teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin" diyerek sözlerini noktaladı. Kulüp başkanı Özhan Canaydın'ın konuşması üyeler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Kulüp Başkanı Özhan Canaydın, daha sonra yönetim kurulu masasına yönelerek, yönetim kurulu üyeleriyle tek tek öpüştü.

(İY-İY-BA-S)

Kaynak: İHA