Haberler » Spor » Galatasaray Kulubü İkinci Başkanı Helvacı: Yiğit Şardan'ın İstifasını Üzülerek Kabul Ettik (2) - Spor

Galatasaray Kulubü İkinci Başkanı Helvacı: Yiğit Şardan'ın İstifasını Üzülerek Kabul Ettik (2)

Galatasaray Kulubü'nün Yapılan Olağanüstü Toplantısında Dün Gece İstifa Eden Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan'ın İstifası Kabul Edildi.

Galatasaray Kulubü İkinci Başkanı Helvacı: Yiğit Şardan'ın İstifasını Üzülerek Kabul Ettik (2)

Galatasaray Kulubü'nün yapılan olağanüstü toplantısında dün gece istifa eden Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan'ın istifası kabul edildi.


Bugün öğle saatlerinde başlayan ve yaklaşık 3.5 saat süren yönetim kurulu toplantısında Galatasaray Cafe Crown Basketbol Takımı'nda Cemal Nalga'nın usulsuz bazı maçlarda oynatıldığının ortaya çıkmasının ardından devam eden süreçte önce teknik kadro daha sonrada Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan'ın istifası değerlendirildi.


Kulüp İkinci Başkanı Mehmet Helvacı, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kulübün birkaç gündür derin bir sarsıntı içinde yaşadıklarını belirterek, "Hepimiz çok çok üzgünüz. Sorumluları sahada tespit etti ve bizde gerekli şekilde cezalandırdık. Bu ceza ile yetinmeyeceğiz. Her türlü mecrada cezalandırılmaları için çalışacağız." diye konuştu.


"YİĞİT ŞARDAN'IN İSTİFASINI ÜZÜLEREK KABUL ETTİK"


Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan'ın dün gece almış olduğu istifa kararını, üzülerek kabul etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Mehmet Helvacı, "Yiğit Şardan yönetim kurulu açısından oldukça değerli bir arkadaştı. Galatasaray'a çok önemli hizmetler yapmıştır. Ancak şube sorumluluğu ve kurumsal yönetim anlayışı çerçevesinde verdiği istifa yönetim kurulunun herhangi bir takdir yetkisi olmadığı için üzülerek kabul etmiş bulunmaktayız. Bir kişinin istifası üzerine müdahalede bulunmamız mümkün değildir. İstifa tek taraflı bir hukuki işlemdir. İknaya imkanız yoktur. Ancak istifasını geri alırsa olur. Böyle bir beklentide doğru değildir." diye konuştu.


Helvacı, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Yönetim Kurulu toplantısının büyük bir bölümü bunun üzerinde geçti. Arkadaşlarımız duydukları üzüntüleri paylaştılar. Keşke bir alternatifimiz olsaydı, keşke bu istifayı açıklamamış olsaydı. Yiğit bey sadece basketbol şubesinindeki görevini bırakmış olsaydı. Çünkü olay tamamen kendisinin bilgisi dışında gelişen, haberi olmadığı ve kesinlikle katkıda bulunduğu bir sonuçtur. O sebeple istifanın çok gerekli olduğunu ben şahsen düşünmüyorum. Beraber başlamıştık ve beraber bitirmeyi arzu ederdik ama olmadı."


Bir gazetecinin yönetimde başka istifaların olup olmayacağı şeklindeki sorusuna ise Mehmet Helvacı, "Başka istifa söz konusu değil, başka istifanın olması için bir neden yok." diye cevap verdi.


Çarşamba günü Galatasaray Lisesi'nde yapılacak olağanüstü toplantıda ne gibi tepkilerin kendilerine yönleneceğinin sorulması üzerine Helvacı, şu cevabı verdi:


"Divan'da ne gibi bir tepkinin geleceğini bilmiyorum. Bir tepkinin gelmesini de ne istiyorum, ne bekliyorum. Çünkü bundan sonra gelecek tepkiler, Galatasaray'ın varlığına büyük zarar verecektir. Tepkiler olabilir. O yüzden bu konuda tepki gösterecek olanlara bir mesaj göndermek istiyorum. Galatasaray, zaten bu işte yeterince zarar görmüştür, daha fazla görmesine engel olmak gerekir. Sorumlular görevinden ayrılmıştır. Yönetim Kurulu'nda sorumlu arkadaşımız başka birçok görevi olmasına rağmen hassasiyet göstermiş ve görevinden isitfa etmiştir. Başka bir istifanın teknik olarak olmasına gerek yoktur. Bugünkü süreç içinde böyle bir talep varsa olduğunu da inanmıyorum; ama yönetim istifa ederek bir seçime gitmeye kalksak 3 haftalık bir zaman gerektirir. Seçilecek kişiler de marta kadar görev yapacaklardır. Önümüzde mali bir kongre var. Bizim bir istiifayla böyle bir sürece yol açmamız kesinlikle kabul edilemez. Yapılan hata çok büyüktür ama Galatasaray sadece futbol ve basketboldan ibaret değilir."


Bir gazetecinin Yönetim Kurulu'ndaki toptan istifanın tartışıp tartışılmadığını sorması üzerine Helvacı, "Tabiki hayır. Arkadaşlarımız hassasiyet gösterdiler. Yiğit Şardan'ın hassasiyetine ekip olarak katkıda bulunalım istediler. Sadece bu çerçeve de ne yapılabilir. Yiğit arkadaşımızla beraber olduğumuz nasıl gösterebiliriz, arkasında nasıl durabiliriz diye konuşulduğu için bunlar konuşuldu. Hiç kimsenin görevi bırakıp kaçmak gibi bir niyeti olmaz" (CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler