Gadir Hum Bayramı'nın coşkusuyla dağın zirvesindeki türbeye akın ettiler
Haberler » Güncel » Haber

Gadir Hum Bayramı'nın coşkusuyla dağın zirvesindeki türbeye akın ettiler

Her yıl Kurban Bayramı'ndan sonraki sekizinci günü Gadir Hum Bayramı olarak kutlayan Aleviler, Antakya'da türbelere akın etti.

Gadir Hum Bayramı'nın coşkusuyla dağın zirvesindeki türbeye akın ettiler

Her yıl Kurban Bayramı'ndan sonraki sekizinci günü Gadir Hum Bayramı olarak kutlayan Aleviler, Antakya'da türbelere akın etti.

Antakya'ya Gadir Hum Bayram dolayısıyla bazı iş yerleri açılmadı. Esnaf bu bayram dolayısıyla çalışmadı. Kentteki Sünni ve Hristiyan esnaflar da Alevilere saygı da bulunarak iş yerlerini açmadı.

İş yerlerini kapatan Antakya'daki Aleviler de şehrin muhtelif yerlerinde bulunan türbelere akın ettiler. Bunlar içerisinde en fazla ilgiyi ise Habib-i Neccar Dağı'nın tepesindeki Habib-i Neccar Türbesi görüyor.

Yaşlı, genç ve çocuk herkes büyük bir sabırla tırmandığı dağın zirvesindeki türbenin kapısını, duvarlarını öpüyor, dilek tutuyor.

Türbe içerisinde zaman zaman yoğunluktan dolayı izdiham yaşanıyor. Türbe ziyaretinde duvarlara para yapıştırıp dilek tutanlara, tütsüler yakıp mekânın bakımından sorumlu olan gence paralar bağışlayanlar eşlik ediyor. Büyük bir coşku içinde yaşanan Gadir Hum Bayramı coşkuya dönüşüyor.

20 YILLIK ÖZLEMİNİ GADİR HUM'DA GERÇEKLEŞTİRDİ

Yaklaşık 2 kilometrelik dağın zirvesine tırmaların kimileri yamaçlarda kahvaltı yapmayı ihmal etmedi. Bunlardan biri de Cengiz ailesi. Cengiz ailesinin kızı Naime Cengiz, uzun yıllar önce Antakya'dan ayrıldığını 20 yıl sonra Gadir Hum Bayramı için kente geldiğini aktardı. Cengiz, 13 yaşında olduğu dönemlerde ailesi ile birlikte Habib-i Neccar dağı'nın tepesindeki türbeyi ziyaret ettiği günleri özlemle yad edip dönüşte de kahvaltı yaptığı günleri özlediğini dile getirdi.

Bu özlemini 20 yıl aradan sonra Gadir Hum bayramında tekrar yaşamak için Antakya'ya geldiğini belirten Cengiz, türbe ziyaretinin ardından ailesi ile 13 yaşında olduğu dönemlerdeki hatırayı tazelendirip dağın yamacında kahvaltı keyfini yaşadığını vurguladı.

Gadir Hum Bayramı'nın coşkusu Antakya'da binlerce ailenin evinde yaşandığını söyleyen 6 çocuk annesi Semiha Turunç ise bayram da birlik ve beraberlik mesajı verdi. Kendileri için bütün peygamberlerin değerli olduğunu söyleyen Turunç, "Hepimiz kardeşiz. Ayrılık ve gayrlıklara son verilmeli. Bir arada yaşamasını öğrenmeliyiz. Biz Antakya'da birlikte yaşamayı çok güzel gerçekleştiriyor. Bu bütün Türkiye'nin her yerinde yaşanmalı." ifadesini kullandı

Türbe ziyaretinde bulunan Ayhan Muratoğlu da Gadir Hum Bayramının bütün İslam aleminin bayramı olduğunu belirterek "Bu gün Hz. Muhammed (s.as) veda hutbesinde Allah'ın emrine uyarak Ali'yi vasi tayin ettiği gündür. Peygamberimiz veda hutbesinde 'Size 2 şey bırakıyorum ona sımsıkı sarılırsanız yolunuzdan şaşmazsınız.'diyor. Biz bu duygu düşünceyle bu Gadir Hum Bayramını kutluyoruz. Bu günde türbeleri ziyarette bulunur dualar ederiz. Dilek tutar kurbanlar keseriz" dedi.

GADİR HUM NEDİR?

Alevilere göre, Gadir Bayramı, Hz. Muhammed'in (s.a.s) veda hacı dönüşünde Gadir Hum denilen yerde (18 zilhicce) veda hutbesinde Allah'ın emrine uyarak Ali'yi vasi (veli) tayin ettiği gün olarak biliniyor.

Bu bayram, Kurban Bayramı'ndan sonraki sekizinci güne denk geliyor. 29 Zilhicce, Hz. Muhammed(S.AS) Medine'ye göç etmek zorunda kaldığı gün, düşmanların dikkatini çekmesin diye Hz. Ali'nin onun yatağında yattığı gece olarak biliniyor.