Füze Kalkanı, Tüm Üye Ülkeleri Kapsayacak

Füze Kalkanı, Tüm Üye Ülkeleri Kapsayacak

NATO Devlet ve Hükümet Başkanlarının Uzlaşma Sağladığı Füze Kalkanı Projesinin Tüm Üye Ülkeleri Kapsama Alanına Alacağı Bildirildi.

Füze Kalkanı, Tüm Üye Ülkeleri Kapsayacak

NATO devlet ve hükümet başkanlarının uzlaşma sağladığı füze kalkanı projesinin tüm üye ülkeleri kapsama alanına alacağı bildirildi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, düzenlediği basın toplantısında, tüm müttefikleri kapsayacak füze kalkanıyla ilgili kapsamlı bir çalışma yapılması konusunda liderlerden yetki aldığını aktararak, önerinin gelecek yılki zirveye sunulacağını söyledi.

NATO zirvesinde Hırvatistan ve Arnavutluk'un 27 ve 28'inci üye olarak katılımına karar verilirken Yunanistan'la yaşadığı "isim sorunu" nedeniyle Makedonya'ya davet yapılamadığını anlatan de Hoop Scheffer, "sorun çözümlenir çözümlenmez" bu üyeliğin de mümkün olacağını kaydetti.

De Hoop Scheffer, NATO zirvesinde Bosna Hersek ve Karadağ'la üyelik eylem planı öncesinde "yoğunlaştırılmış diyalog" kararı alındığını söyledi.

ABD'nin ısrarla talep etiği Ukrayna ve Gürcistan'ın üyelik eylem planına dahil edilmeleri konusunda uzlaşma sağlanamadığını anlatan Jaap de Hoop Scheffer, zirve kararlarında "her iki ülkenin üyelik isteğinin memnuniyetle karşılanarak (bir gün) üye olacaklarının" kayda geçirildiğini aktardı.

Genel Sekreter de Hoop Scheffer, NATO zirvesinde alınan kararlarla ayrıca enerji güvenliği ve siber savunmada örgütün sorumluluğunun artırıldığını ifade etti.

Kaynak: AA