Futbolun misyoneri Onay'ın, ölümü Adana'yı üzdü

Türkiye'de hem teknik direktörlük hem de kulüp başkanlığı yapan tek spor adamı olan Gündüz Tekin Onay'ın vefatı Adana'yı üzdü.

Futbolun misyoneri Onay'ın, ölümü Adana'yı üzdü

Türkiye'de hem teknik direktörlük hem de kulüp başkanlığı yapan tek spor adamı olan Gündüz Tekin Onay'ın vefatı Adana'yı üzdü.

Adanaspor'un hamisi gibi çalışan ve Adana'dan Türk futboluna çok sayıda futbolcu kazandıran Onay, Adanaspor'la Türkiye liginde kaçırdığı bir de şampiyonluk bulunuyor. Adana'da acı tatlı bir çok hatırası bulunan Onay, iki çocuğunun da Adana'da dünyaya geldiğini her fırsatta dile getiriyordu. Türk sporunda hem teknik direktörlük hem de kulüp başkanlığı yapan Onay futbol misyoneri olarak tanınıyordu.

Onay'la uzun yıllar futbolcu olarak çalışan, Adanaspor'un eski futbolcusu ve Teknik Direktörü Ercan Albay, Gündüz Tekin Onay'la 1981'de kaçırdıkları lig şampiyonluğunu anlattı. Albay, Gündüz Tekin Onay'ın Adana'ya karşı ayrı bir bakışının olduğunu belirterek, "Adanaspor'da 2-3 dönem teknik direktörlük yaptı. 1980-1981'de lig şampiyonluğunu kaçırdık. O yıl çok iyi bir kadromuz vardı. Trabzon'da kaleye girmeyen bir golle mağlup olduk ve şampiyonluğu kaçırdık. Hoca o yıl sürekli elinde kupa gördüğünü söylüyordu. Nitekim Başbakanlık Kupası'nda oynadık ama ligde her iki maçta da yendiğimiz Boluspor'a mağlup olduk." dedi.

Ekonomik krizlerin birbirini takip ettiği 1990'lı yılların ortasında Adanaspor sahipsiz kalınca Adanaspor'da dönemin teknik direktörü Onay'a kaldı. Dünya futbolunda ender gözüken bu durumdan sonra Onay, Adanaspor'u şirketleştirerek 1996'da Uzan'a devretti. Kemal Uzan'a Adanaspor'a sahip çıkmasını isteyen Onay, o anı şöyle anlatmıştı:

"Kemal Uzan'ı çocuklarından bile heyecanlı gördüm. Adana'dan önemli bir gelir elde ettiklerini, ÇEAŞ gibi önemli bir şirketin sahibi olduğunu dile getirdim. Kendilerde şirketleşirse kabul edeceklerini söyledi. Biz de Adanaspor'u kendilerine devrettim."

Adanaspor'u 1996'da şirketleştirerek Uzan grubuna devreden Onay, başta Reşit, Kayhan ve Orhan Kaynak kardeşler, Ahmet Kahraman, Özer Umdu, Feyzullah, Bora Öztürk gibi çok sayıda futbolcuyu Türk futboluna kazandırmıştı.

Kaynak: CHA