Futbolda Yaptırımlar Ağırlaştırıldı

Futbolda Yaptırımlar Ağırlaştırıldı

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, müsabakalarda yaşanan çeşitli olaylara ağır yaptırımlar getirdi.

Futbolda Yaptırımlar Ağırlaştırıldı

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, müsabakalarda yaşanan çeşitli olaylara ağır yaptırımlar getirdi.

Federasyonu'nun Beylerbeyi'ndeki tesislerinde gerçekleştirilen ve 5 saat süren Yönetim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yapıldı.

Yönetim kurulundan yapılan açıklamada, futbol disiplin talimatında değişikliğe gidildiği bildirildi. Federasyon, ''Çirkin, kötü tezahürat ve davranışlar'' ile ''Müsabaka sonucunu etkileme'' maddelerini, sert yaptırımlar getirerek yeniden oluşturdu. Buna göre, futbol müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürat yapılması ve davranışlarda bulunulması halinde, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), ilgili kulübe ilk ihlal için 10 ila 250 bin YTL arası para cezası verecek. İhlalin bir başka müsabakada tekrarlanması halinde bu ceza, 25 ila 500 bin YTL arasında olacak. Bu konuda ihlalin üçüncü defa tekrarlanması halinde ise kulübün mevcut puanlarından 3'ü silinecek. Bundan sonra yapılacak her ihlalde puan indirimi devam edecek.

Yönetim kurulu ayrıca, maçlarda yaşanacak ırkçı hareketlere karşı da sert önlemler aldı.

Buna göre, ırkçılığa ilişkin eylemlerde ilk ihlalde 3, ikincisinde 6 puan silinecek. Kulüp, üçüncü ihlalde ise bir alt lige düşürülecek.

Federasyon yönetim kurulu, halen yürürlükte olan Disiplin Talimatı'nın ''Hileli ve danışıklı futbol müsabakası'' başlıklı 35. maddesi ile ''Sair hallerde menfaat'' başlıklı 36. maddesini de tek bir başlık altında toplanmasını kararlaştırdı.

Futbol Federasyonu yönetim kurulu, şike iddialarını soruşturmak üzere yeni bir kurul oluşturdu.

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, özellikle küfür ile ilgili cezaların ağırlaştırılmış olması ile ilgili olarak, ''Artık maçlarda küfür mi dinleyeceğiz, yoksa maç mı izleyeceğiz karar vereceğiz. Buna 'Dur' demek lazım. Küfre karşı olan herkesi destekliyoruz'' derken, ırkçılıkla ilgili olarak da ''FIFA'nın bize göndermiş olduğu bir maddedir. Olduğu gibi biz de talimatlarımıza ekledik'' diye konuştu.

Kaynak: AA