Futbolda 6 Artı 2 Sistemi Devam Edecek

Futbolda 6 Artı 2 Sistemi Devam Edecek

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Turkcell Süper Lig'de Yabancı Oyuncular İçin Uygulanan 6 Artı 2 Sisteminin, Önümüzdeki Sezon da Devam Ettirilmesi Kararı Aldı.

Futbolda 6 Artı 2 Sistemi Devam Edecek

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Turkcell Süper Lig'de yabancı oyuncular için uygulanan 6 artı 2 sisteminin, önümüzdeki sezon da devam ettirilmesi kararı aldı.

(A) Milli Futbol Takımı'nın özel maç için gittiği Belarus'un başkenti Minsk'te toplanan yönetim kurulu, 6 artı 2 sisteminin 2008-09 sezonunda da devamına karar verirken, yabancı statüsündeki oyuncularla ilgili olarak, 2009-2010 sezonundan itibaren kalitenin artırılmasına yönelik yeni bir düzenlemeye gidilmesini de kararlaştırdı.

Yönetim kurulu açıklamasında, bu düzenlemeye gidilirken, Türk futbolunun yararına olacak daha verimli oyuncu seçimleri yapılmasının temel ilke olacağı, bu konuda futbolun paydaşları ile kulüplerin de görüşlerine başvurulacağı vurgulandı.

Bu arada, Bank Asya 1. Ligi'nde, Türkcell Süper Lig'den düşen kulüplerin kadrolarında yabancı statüsünde oyuncu bulundurmaları nedeniyle haksız bir rekabet oluştuğu görüşüne varan Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bunun önüne geçilebilmesi için, bu ligde yabancı oyuncu transferine izin verecek bir çalışmanın başlatılmasını kararlaştırdı.

Kulüp temsilcileri ve federasyonun ilgili kurullarının da görüşü alındıktan sonra, Bank Asya 1. Ligi'ndeki kulüplerin, 21 yaş altında yabancı oyuncu transfer edebilmesi için yapılacak çalışmanın sonuçları, federasyon yönetim kurulu tarafından değerlendirilecek.

Kaynak: AA