Futbol Federasyonundan Şike Konusunda Açıklama

Futbol Federasyonundan Şike Konusunda Açıklama

Futbol Federasyonu, şike iddialarının incelenmesi için Hukuk Kurulu'nu görevlendirdi.

Futbol Federasyonundan Şike Konusunda Açıklama

Futbol Federasyonu, şike iddialarının incelenmesi için Hukuk Kurulu'nu görevlendirdi.

Futbol Federasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde yazılı basında yer bulan şike ve teşvik primi iddialarını içeren haberlerin büyük bir hassasiyetle izlendiği kaydedildi.

Açıklamada, ''Futbolu her türlü şaibeden uzak tutmak kararlığında olan Federasyonumuz, bir yandan haftalardır yürüttüğü talimat değişiklikleri çalışmasını son aşamaya taşımış, diğer yandan da şike ve teşvik primi gibi yozlaşmayı beraberinde getiren, oyunun kendisini ve ruhunu kirleten çirkinliklerin yasal boyutta da önüne geçilmesi için yasa taslağı hazırlıklarına başlamıştır'' denildi.

Taslağın önümüzdeki günlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e iletileceği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

''Yeni yasama döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin takdirlerine sunulmak istenen tasarının yasalaşmasıyla, futbolu ahlaki erozyona uğratan bu tür olaylarla mücadelenin çok daha kolay, etkin ve süratli yapılacağı kamuoyunun da malumudur.

Futbol Federasyonu, futbolun değerlerini tüketen ve spor kamuoyunun tepkisini de içeren kirlenme iddialarını tümüyle ortadan kaldırmak amacıyla hukuki düzenlemeleri tam ve eksiksiz yapıp, sadece geleceğe dönük önlem alma düşüncesinde de değildir. Düne ve bugüne dönük iddiaların da üzerine hiçbir kişi ya da kurum ayrımı yapılmaksızın gidilmektedir.''

Bu düşünce doğrultusunda dün yapılan Yönetim Kurulu toplantısında, konunun detaylarıyla görüşüldüğü bildirilen açıklamada, ''Hukuk Kurulumuz iddiaların incelenmesiyle ilgili görevlendirilmiştir'' denildi.

Ayrıca Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Ünsal'ı hedef alan bir iddiayla ilgili olarak, bugün çok sayıda Yönetim Kurulu Üyesinin, Haluk Ulusoy'un başkanlığında Federasyon'un Levent'teki merkezinde bir görüşme yaptığı ifade edilen açıklamada, Kemal Ünsal'ın, iddiaların asılsız olduğunu bildirdiği ve hakkındaki inceleme sonuçlanıncaya kadar Yönetim Kurulu'ndaki görevinden mazeretli sayılmasını istediği belirtildi.

Açıklamada, ''Yönetim Kurulu ise derhal tarafsızlığına güvenilir bir inceleme komisyonu oluşturup, iddiaların araştırılmasına karar vermiştir'' denildi.