Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'ndan Açıklama

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Tarafından Yapılan Açıklamada, Federasyonun Genel Kurulu'nda Oy Kullanma Hakkına Sahip Kulüpler ile Delegeleri Üzerinde, Önceden Başlatıldığı İleri Sürülen Baskı ve Tehditlerin Giderek Artan Bir Şiddete ve Özerklik Tarihinin Hiçbir Döneminde Yaşanmayan Bir Boyuta Ulaştığı Savunularak, "Her Şeye Rağmen Görevimize Devam Ediyor ve Genel Kurul İradesi Dışındaki Hiç...

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'ndan Açıklama

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, federasyonun Genel Kurulu'nda oy kullanma hakkına sahip kulüpler ile delegeleri üzerinde, önceden başlatıldığı ileri sürülen baskı ve tehditlerin giderek artan bir şiddete ve özerklik tarihinin hiçbir döneminde yaşanmayan bir boyuta ulaştığı savunularak, "Her şeye rağmen görevimize devam ediyor ve Genel Kurul iradesi dışındaki hiçbir zorlamadan yılmayıp görevimizi sürdürüyoruz" denildi.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başkan Haluk Ulusoy'un 25 Aralık 2006 tarihinde yaptığı açıklamanın son bölümünde, "Futbol ve futbol ailesinin siyasi baskı altında tutulmasına en fazla karşı çıkanlardanım. Kulüplerimiz ve delegelerimize daha fazla baskı yapılmamasını, sayın bakanın olası bir çağrısının tek muhatabı olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun görülmesini, bu gerçekleşirse çağrı hakkında mevzuat çerçevesinde gereğini yapacağımızı, kamuoyunun bilgisine sunuyorum" dediği hatırlatılarak, "Bu ifadeleri içeren bir açıklama yapmasının gerisinde, hiç kuşkusuz bugün yaşanan dramatik tabloyu günler öncesinden görerek futboldaki kaos ortamının daha da tırmandırılmaması için bir uyarıda bulunmak istemi vardı. Sonraki günlerde, değerli kamuoyunun da yakından bildiği gibi, Olağanüstü Genel Kurul çağrısı yapmak için başlatılan hareket, hedeflediği rakama ulaşamadı ve önceden açıklanan takvimi 8 Ocak tarihine erteledi. Bu süre içerisinde, üzülerek belirtmeliyiz ki Genel Kurul'da oy kullanma hakkına sahip kulüplerimiz ile delegelerimiz üzerinde önceden başlatılan baskı ve tehditler giderek artan bir şiddet ve özerklik tarihinin hiçbir döneminde yaşanmayan bir boyuta ulaştı. Başta siyasiler olmak üzere, sporla ilgili bazı kurumların üst düzey yöneticileri, bazı belediye başkanları, bazı mülki amirlerin de içinde bulundukları bu hareket, özellikle de son günlerde sadece kaygı değil, futbol adına utanç verici bir hal aldı. Öyle ki bu baskılar, bu kurumlardan birine bağlı olarak çalışan bazı genel kurul delegelerinin, görevlerinden uzaklaştırılabilecekleri tehdidiyle karşılaşmalarına kadar bile vardı" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 'Çok sayıda genel kurul delegesinden gelen bu ve benzer yakınmaların, aklıselimi tamamen dışlamış bazı çevrelerce, futbolun bu ülkede hangi noktalara taşındığının ibretle izlenmesi gereken belgeseli haline dönüştürüldüğü' ileri sürülerek, "Futbolu kamplara bölmek için her yolu mübah sayan bir zihniyetin, futbol ailesi bünyesinde yarattığı tahribatın bugün ulaştırıldığı boyut, son derece endişe vericidir. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Haluk Ulusoy, değişik defalarda Haziran ayında yapılacak Olağan Mali Kurul sırasında, istenildiği takdirde futbolun seçimi de dahil her türlü sorununu görüşmeye ve tartışmaya hazır olduğunu açıkladı. Yönetim Kurulu olarak dün olduğu gibi bugün de başkanımızla aynı noktadayız" denildi.

Açıklamada, futbolun siyasi müdahalelerle, baskı ve tehditlerle değil, Genel Kurul delegelerinin özgür iradeleriyle kendi kaderini kendisinin belirlemesinden yana oldukları belirtilerek, "Bu tür müdahalelerde bulunanları da siyaset güdümlü bu girişime öncülük yaparak alet olanları da şiddetle kınıyoruz. Sayın Ulusoy, Futbol Federasyonu Başkanlığı koltuğuna yapışıp yaşamayı hiçbir zaman düşünmedi. Gerek kendisi, gerekse en yakın çalışma arkadaşları olarak bizler, her dönemde futbol için daha fazla ne yapılabileceğinin, futbol ailesine daha fazla neyi katabileceğimizin, bu ülke futbolunu uluslararası platformda daha büyük başarılara nasıl taşıyacağımızın hesabı içerisinde olduk. Futbolun daha huzurlu, daha mutlu, daha hoşgörülü, daha saygın ve daha başarılı bir ortama taşınmasından öte bir hesabımız yok. Bir kez daha altını çizmekte yarar görüyoruz, amaca ulaşmak için futbolun değerlerini altüst eden her türlü yöntemi deneyen bu zihniyeti şiddetle kınıyor ve karşısında duruyoruz. Futbolun huzura, barışa, dostluğa, zorlamayla yok edilen değerlerini yeniden oluşturmaya gereksinimi var. Dün olduğu gibi, bugün de sergilediğimiz bu duruşun temel sebebi, bazı çevrelerin sandığı gibi koltuk aşkı değil, futbolun özerkliğini sonuna kadar savunma sorumluluğumuzdur. Bir yandan liglerin, diğer yandan Milli Takımımız'ın Avrupa Şampiyonası Grup Eleme maçlarının oynanacağı bir takvimde, futbolun gündemini seçimle işgal etmeyi, futbola verilecek en büyük zarar olarak görüyoruz" ifadeleri kaydedildi.

Açıklamada, hizmete devam edildiği de vurgulanarak, "Genel Kurul iradesi dışındaki hiçbir zorlamadan yılmayıp görevimizi sürdürüyoruz. Haziran ayında, futbolun bugünkü sorunları ile futbola bugün sorun olanları, futbolun en üst düzey organı olan Genel Kurul'un gündemine Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu olarak bizzat taşıyacağımızı değerli kamuoyunun bilgisine, saygıyla sunarız" denildi.

(KÇ-İY-OK-S)