FUAT SEZGİN HABERLERİ

Fuat Sezgin haber, Fuat Sezgin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Fuat Sezgin - 08.10.2019
İstanbul'da 5 ilçedeki 6 okul daha taşınacak
Boşaltılan okullarda eğitim gören öğrencilerin devam edecekleri okullar ise şöyle; -Gaziosmanpaşa Gaziosmanpaşa İlkokulu -Plevne Ortaokulu Gaziosmanpaşa İlkokulu (Anasınıfları) -Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu Lisesi -Bayrampaşa  Saraybosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Şehit Büyük Elçi İsmail Erez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi -Güngören  Haznedar Abdi İpekçi İlkokulu - Fuat Sezgin Ortaokulu -Küçükçekmece  Gültepe İlkokulu - Mustafa Pars İlkokulu Gültepe İlkokulu (Anasınıfları) - Belediye Anaokulu Göktürk İlkokulu (Kapalı spor salonu dahildir.
Fuat Sezgin - 08.10.2019
Fuat sezgin'in bilim çalışmaları sanat eserlerine konu oldu
Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırlanan, hat, tezhip, minyatür, halı-kilim dokuma, cilt ve çini eserlerinden oluşan 'Bilimden Sanata Yansımalar Sergisi' sanatseverlerle buluştu.
Fuat Sezgin - 08.10.2019
8. Türkoloji Kongresi
İstanbul Üniversitesi (İÜ), Marmara Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi iş birliğiyle İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenen kongrenin açılışı, İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonunda yapıldı.
Fuat Sezgin - 08.10.2019
"Bilimden Sanata Yansımalar Sergisi" sanatseverlerle buluşuyor
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) iş birliğiyle Fuat Sezgin anısına Bilimden Sanata Yansımalar Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Fuat Sezgin - 07.10.2019
"Bilimden Sanata Yansımalar" sergisi yarın açılacak
İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırlanan "Bilimden Sanata Yansımalar" adlı sergi yarın sanatseverlerle buluşacak.
Fuat Sezgin - 05.10.2019
3. Ahmed-i Hani Kültür Sanat ve Turizm Festivali
Katılımcılar daha sonra Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Doğubayazıt Meslek Yüksek Okulunda, 6 ülkeden 80 bilim adamının katılımıyla bilim adamı Prof. Dr. Fuat Sezgin adına düzenlenen 3.
Fuat Sezgin - 05.10.2019
Türk-Moğol ilişkileri İKÇÜ'de tartışıldı
İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Fuat Sezgin Konferans Salonu'nda Türk-Moğol diplomatik ilişkilerinin 50.
Fuat Sezgin - 03.10.2019
Gaziantep'te bilim şenliği başladı
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı kapsamında "Bilim Benim Süper Gücüm" temalı bilim şenliği başladı.
Fuat Sezgin - 27.09.2019
KKÜ Rektörü Aslan bir yılını değerlendirdi
Kırıkkale Silah İhtisas OSB'ye savunma sanayi şirketlerinin yatırım yapması için girişimde bulunduklarını anlatan Aslan, şöyle konuştu: "Yine 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı faaliyetleri üniversitemiz koordinesinde geniş bir coğrafyada devam ediyor.
Fuat Sezgin - 24.09.2019
"2. Dünya Savaşı Sırasında Polonya Vatandaşları" sergisi açıldı
Polonya'nın totalitarizme karşı mücadelesi, özgürlük, yiğitlik, askerler ve sivillerin kahramanlığına odaklanan sergi, 29 Eylül'e kadar İÜ rektörlük binasında, 30 Eylül - 7 Ekim'de ise Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi'nde ziyaret edilebilecek.
Fuat Sezgin - 20.09.2019
"Fuat Sezgin" konulu yarışmanın sonuçları açıklandı
İstanbul'daki lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen "Batı Merkezli Bilim Anlayışına Karşı Fuat Sezgin" konulu deneme-makale yarışmasının kazananları belli oldu.
Fuat Sezgin - 17.09.2019
Atatürk Üniversitesinin kütüphanesi yeni ismiyle bilime ışık tutacak
Türkiye'nin önde gelen kütüphaneleri arasında yer alan ve bünyesinde barındırdığı birbirinden kıymetli binlerce eser ile bilime ışık tutan Erzurum Atatürk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, "Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi" olarak değiştirilen ismiyle hizmet vermeye başladı.
Fuat Sezgin - 01.09.2019
Haftanın tarihine bakış
2018- Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2019 yılı "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildi.
Fuat Sezgin - 30.08.2019
"Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali"
Bu yıl "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" dolayısıyla "İslam'ın Bilim İnsanları" temasıyla düzenlenen senaryo yarışması sonucunda belirlenen ve El Cezeri, Kındi, El Zehravi, Cabir Bin Hayyan, Kadızade Rumi, İbni Heysem ile Abbas İbni Firnas'ı konu alan en iyi 7 senaryo, Bursa'nın tarihi mekanlarında film haline getirildi.
Fuat Sezgin - 21.08.2019
Bağcılar'da çocuklar organik tarımla büyüyor
Bağcılar Belediyesi Fuat Sezgin Bilim Merkezi Botanik Bahçesi'nde kurulan serada eğitmenler aracılığıyla çocuklar, toprağa ekiminden büyümesine ve ürün vermesine kadar organik tarımın her anını yaşayarak öğreniyor.
Fuat Sezgin - 20.08.2019
"Sezgin, dünyaya zengin bir miras bıraktı"
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Dere, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in sadece Türkiye'ye ve İslam dünyasına değil, dünyaya zengin bir miras bıraktığını belirterek, "İslam araştırmaları ve bilim tarihi araştırmaları konusunda dünyada herkesin tanıdığı bir isim oldu.
Fuat Sezgin - 20.08.2019
Bakan Yardımcısı Dursun'un son konuşması
Bakan yardımcılığının dışında tarih profesörü olduğunu da dile getiren Dursun, şöyle devam etti: "Osmanlı tarihi profesörüyüm. İstanbul'da Edebiyat Fakültesinde düzenlenen psikoloji kongresinde konuşan Orhan Şaik Gökyay'in tarihçi nasıl olunur anlamında bir konuşmasıyla kendime geldim. Dedi ki 'Tarihçiler siz kendi aranızda konuştunuz. Kendinize göre tarihi yorumladınız tasvir ettiniz. Ama çok da kendinize güvenmeyiniz. Bu işin eksiği edebiyatçılardır.' Edebiyatçıların ağzından tarihi dinlemek gerekir. 'Sizin bu kuru tarihinizin, biraz heyecan biraz ruh katmak lazım' dedi. 'Şimdi size bir şiir okuyacağım, siz bu şiir üzerinden tarih yorumlamaya gayret edin' dedi. ve Tuna şiirini okudu. Şimdi 'Tuna ile ilgili ne biliyorsanız bir daha okuyun' dedi. Ben gerçekten bu Tuna şiiri üzerinden kendimi bir tarih anlayışına disiplinine soktum. Önce Tuna nerden çıkıyor diye kaynağına gittim. Halk şairleri var. Yeni Çeri şiirleri ve ağıtları var. 'Tuna'da çırpar bezini seveyim ela gözünü.' İşte Tuna'ya bir de bu gözle bakın. Kısacası Tuna ile uzun bir zaman geçirdim." Diyarbakır anısı Birkaç sene önce Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bir konuşma yaparken, bir genç kız öğrencinin söz istediğini de söyleyen Dursun, "Oldukça heyecanlı, muhalefet dozu yüksek. Dedi ki 'Sizin burada ne işiniz var. Sizin yaptığınız çalışmalara baktım. Tarihçisiniz, hayatınız Tuna ile geçmiş. Nil kitabınız da var, sizin hayatınızda Dicle yok. Siz, Dicle'siz bir tarihçisiniz. Dolayısıyla sizin burada olmanıza ve konuşmanıza hakkınız yok' dedi. Vayyyy vay ki vayyy. Tenkitlerde şimdi bütün akademik unvanlar, bütün makamlar bir tarafa gidiyor. Tamam dedim, haklısın. Ama dinle. Konuşmayı nerde yapıyoruz. Diyarbakır Dicle Üniversitesinde. Ben buraya nereden geldim, Cizre'den geldim. Dicle bir şehirdir ve tam bir Dicle şehridir. Kendimiz Dicle'deyiz, ama gönlümüz Tuna'da. Bunun da bir zararı yok, bir günahı yok. Ama haklısın, bu bir gecikme. Ama her görevin bir zamanı vardır ve ona vakti şerif denir. İşte o vakti zaman gelmiş ve biz Dicle'deyiz. ve siz Dicle'nin kuzularısınız. Bize emanetsiniz. Haklısınız emanete sahip çıkmada geç kaldık. Siz Dicle'nin kuzularısınız. Bundan sonra sizlerle hep birlikte olacağız ve bu bölgede Dicle'nin, Karasu'yunun, Zapsuyu'nun kuzularını çakallara kaptırmayacağız. Kuzuları çakallara kaptırmamak için onlarla hemhal olmak lazım. Rektör hocam hatırlar, Muş Üniversitesinde beraberken, dedim ki o zaman Fuat Sezgin Hocam sağ idi, hocamızı buraya getirelim.
Fuat Sezgin - 19.08.2019
Haluk Dursun'un vasiyet niteliğinde son konuşması
'Tamam, bir dakika haklısın ama biraz dinle. Konuşmayı nerede yapıyoruz? Dicle Üniversitesinde yapıyoruz. Kampüsün içerisinden Dicle geçer. Ben buraya nereden geldim? Cizre'den geldim, Cizre tam bir şehirdir ve tam bir Dicle şehridir. Bir gün önce de Hasankeyf'te idim. Batman, oradan da yine Dicle gelir. Demek ki gözümüz Dicle'de ama gönlümüz de Tuna'da. Bunda da bir zarar yok günah yok ama haklısın bu bir gecikme, bu bir tehir. Zaten her işin, her vazifenin rehine bırakılmış bir vakti vardır. 'Vakti şerif' denir zaten ona. İşte o vakti şerif gelmiş ben Dicle'de sizle bugün beraberim.' dedim. Sonra gösterdim, gençlerin hepsi zaten aynı frekans gençler. 'Siz Dicle'nin kuzularısınız ve siz Dicle'nin kuzuları bize emanetsiniz. Haklısınız geç kaldık bu emanete sahip olmakta ama bundan sonra sizinle hep beraber olacağız ve bu bölgede Dicle'nin, Murat'ın, Karasu'nun, Zap Suyu'nun, Aras'ın kuzularını çakallara kaptırmayacağız.' dedim. Çakallara kaptırmamak için onlarla hemhal olmak, hemdert olmak ve beraber olmak lazım." "Yahya Kemal, Arif Nihat Asya, Mustafa Necati Sepetçioğlu olmadan tarihimizin ruhuna inmek mümkün olabilir mi?" Fuat Sezgin, İhsan Süreyya Sırma gibi değerlerin gençlere anlatılmasının önemine değinen Dursun, "Mehmet Doğan ağabeyimiz gerçekten bizim kuru akademik tarihçilerin, kendimi koyarak söylüyorum, başkalarını tenzih ediyorum.
Fuat Sezgin - 19.08.2019
Maarif'in 55 ülke direktörü İstanbul'da buluştu
Yarın, düzenlenecek İslam Bilim Tarihi ve Fuat Sezgin Paneli'nde, Fuat Sezgin'in hayatı ve örnek mücadelesi, eserlerinin anlamı ve önemi, bilim tarihine katkıları uzmanlarca anlatılacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Fuat Sezgin Haberleri | Fuat Sezgin Kimdir - Haberler - Sayfa 9 - Fuat Sezgin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Fuat Sezgin kimdir, hayatı ve biyografisi. Güngören'de tahliye kararı verilen abdi ipekçi ilkokulu'nda taşınma başladı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.9.2021 15:38:40. #1.16#

title