Fritolay Suadiye Fabrikası Çalışanlarından İşverene Suçlama

Fritolay Suadiye Fabrikası Çalışanlarından İşverene Suçlama

Fritolay Fabrikasından Çıkarılan 13 İşçi, Fabrikanın İşçilere Baskı Uygulayarak, Gönüllü Olarak İşten Ayrılmasını Sağlamayı Amaçladığını Öne Sürdü.

Fritolay Suadiye Fabrikası Çalışanlarından İşverene Suçlama

Fritolay fabrikasından çıkarılan 13 işçi, fabrikanın işçilere baskı uygulayarak, gönüllü olarak işten ayrılmasını sağlamayı amaçladığını öne sürdü.

Fritolay fabrikasından çıkarılan işlerden 13 kişilik bir grup, Özgürlük Park'ında eylem düzenledi. Eylemde konuşan Ömer Tekin isimli işçi, Fritolay fabrikasından çıkarılan işçilerin, ağırlıklı olarak sendikalaşmaya çalışan ve problemlerini, şikayetlerini iletmeyi bilen işçiler olduğunu savundu. Geçen yıl fazla mesai ile ilgili işçilere muvaffakatname imzalatılmaya çalışıldığını ifade eden Tekin, bu muvaffakatnamede yeralan maddelerle "Bundan sonraki fazla mesailerinizi, ya izin ya da feragat edin diye muvaffakatname imzalatılmak istendi." dedi. İmzalatılmak istenen mıvaffakatnameyi imzalamadığını belirten Tekin, "Fabrikada imzalamayan iki kişiden birisiyim. Ben o yüzden hedefteyim. Diğer arkadaşlarımız sendikalaşma çalışmalarından dolayı hedefte." şeklinde konuştu.

Tekin, 13 kişilik bir grup olduklarını, işten ayrılmak istemediklerini ifade etti. Tekin, Fritolay fabrikasında gece vardiyasından çıktıktan sonra fabrika içerisinde akşama kadar bekletildiklerini iddia etti. Tekin, "Bekletilen bu arkadaşlarımız öğlen sonralara kadar, hatta akşamlara kadar fabrikanın içerisinde bekletilerek, baskıyla gönüllülüğe razı edilmeye çalışıldı. Düşünebiliyor musunuz bu insanlar geceden sabaha kadar çalışıyor. Oradan akşama kadar çalışmaya devam ettiler." diyerek fabrikanın baskı yaptığını ileri sürdü. 'Zorla gece yarılarına kadar baskı yaptılar bu insanlara' diyen Tekin, "Birçoğu 'lanet olsun' dedi, 'Aman bunlarla uğraşmayayım' dedi ve gitti. Biz 'lanet olsun' demedik, anayasal hakkımızı arayacağız, bu işletmeyi mahkum ettireceğiz." şeklinde konuştu.

İŞVEREN:FAZLA MESAİ MUVAFFAKATNAME FORMU İŞ KANUNU'NUN BİR GEREĞİ

FritoLay Suadiye fabrikası suçlamalarla ilgili şu açıklamada bulundu: "İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği, çalışanların fazla mesai yapmasıyla ilgili uygulamaları düzenlemektedir. Buna göre çalışanların her bir iş yılında mesai yapıp yapmayacaklarından bağımsız, yazılı olurlarının o yılın başında alınması zorunludur. Frito Lay Suadiye fabrikamızda 2011 Ocak ayı içerisinde çalışanlarımızdan talep etmiş olduğumuz Fazla Mesai Muvaffakatname Formu da İş Kanunu'nun ilgili yönetmeliklerinin bir gereğidir. Öte yandan, Ocak ayında beklenenden daha ılımlı hava koşulları ve piyasa şartları sebebiyle satışlarımız beklentinin çok üzerinde gerçekleşmiştir (800 ton). Bu sebeple, Tarsus fabrikamızda olduğu gibi, Suadiye fabrikamızda da Ocak ayı içerisinde fazla mesai yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu dönemsel salınımın yılın ilerleyen ayları içerisinde dengeye geleceğini ve planlanan üretim rakamları dahilinde ve süresinde çalışmalarımıza devam edeceğimizi planlıyoruz." - KOCAELİ