Frıed: ABD Yönetimi, Ermeni Tasarısının Geçmesine Karşı

Frıed: ABD Yönetimi, Ermeni Tasarısının Geçmesine Karşı

ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, ABD Yönetiminin, ABD Kongresi'ndeki Ermeni Tasarısına Karşı Olduğunu ve Bu Tasarının Geçmesinin ABD Çıkarlarına Zarar Vereceği Gibi, Türk-ermeni Uzlaşmasına da Yardım Etmeyeceğini Söyledi.

Frıed: ABD Yönetimi, Ermeni Tasarısının Geçmesine Karşı

ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, ABD yönetiminin, ABD Kongresi'ndeki Ermeni tasarısına karşı olduğunu ve bu tasarının geçmesinin ABD çıkarlarına zarar vereceği gibi, Türk-Ermeni uzlaşmasına da yardım etmeyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen özel bir brifingde konuşan Dan Fried, kongredeki Ermeni tasarılarının durumuyla ilgili bir soruyla karşılaştı. Fried, ''ABD Başkanı George Bush yönetimi, Temsilciler Meclisi'ndeki 106 sayılı karar tasarısına karşı çıkıyor. Biz, bunun hem Türk-ABD ilişkilerine hem de ABD çıkarlarına zarar vereceğine inanıyoruz'' dedi. Fried, Türkiye'den geçerek gelen lojistik desteğe güvenen Irak'taki ABD askerlerine de zarar gelebileceğini bildirdi.

Fried, şöyle konuştu:

''Bu, iyilikten çok zarar verecek birşey. Türk-Ermeni uzlaşmasının ilerletilmesinde hiçbir yararı olmayacak. Daha da ötesi, bu tasarıya yalnızca bu yönetim karşı çıkmıyor, yaşayan tüm eski ABD Dışişleri Bakanları da aynı görüşte. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye bir mektup yazdılar. Aralarında Madeleine Albright, Warren Christopher, Colin Powell, Henry Kissinger, James Baker, Alexander Haig, George Shultz ve Larry Eagleburger bulunuyor. Hepsi de bu tasarının Irak ve Afganistan'daki askerlerimizin güvenliği de aralarında olmak üzere bölgedeki ulusal güvenlik çıkarlarımıza zarar vereceği görüşünü ifade etti.''

Fried, ne eski dışişleri bakanlarının ne de Bush yönetiminin, 1915'de olanları ''inkar edemeyeceğini'' ve bunların ''tarihsel gerçekler olduğunu'' söyledi.

Bir gazetecinin, ''Türkiye'nin, Irak'taki askerlere zarar gelecek biçimde Irak'a giden desteği kısıtlama yoluna giderek bu tasarıya karşı tepki göstereceğine mi inanıyorsunuz?'' sorusu üzerine Fried, ''Geçmeyeceğini umduğum bu tasarıya karşı olası bir Türk tepkisini tartışmak istemiyorum. Ancak Türk tepkisinin çok güçlü olacağı bir gerçek. Daha önce böyle tasarılar geçtiğinde bu tepki güçlü olmuştu. Bizim askerlerimizle Irak ekonomisinin, Türkiye'den veya Türkiye yoluyla yapılan taşımacılığa ne denli ihtiyacı olduğunun bilincinde olmalıyız'' dedi.

Kaynak: AA