Fransızlar Paris'te Anadolu'yu Yaşadı

Fransızlar Paris'te Anadolu'yu Yaşadı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği, Fransa'nın (UETD Fransa) Paris'te ilk kez düzenlediği 'Anadolu Festivali ' ile Anadolu kültürünü Fransa'ya taşıdı.

Fransızlar Paris'te Anadolu'yu Yaşadı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği, Fransa'nın (UETD Fransa) Paris'te ilk kez düzenlediği 'Anadolu Festivali'ile Anadolu kültürünü Fransa'ya taşıdı.

Paris'in ünlü Villepinte fuar alanında gerçekleşen Anadolu Festivali Fransız ve Türkler arasında üç gün süresince dostluğu güçlendirdi.

Sanatsal ve kültürel etkinliklerin sunulduğu festivalde Anadolu'nun çeşitli yörelerine ait geleneksel Türk mutfağından yemekler yenildi.Türk müzği ile coşkulu anlar yaşandı. halk oyunları, sema gösterisi, ney dinletisi, ebru, hattat, telkari, cam üfleme, çömlekçilik bastonculuk, çini ve lületaşı fransızlarda büyük bir hayranlı uyandırdı.

Fuar organizatörü ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Fransa Başkanı Ahmet Oğraş 'Son zamanlarda Türk ve Fransız toplumu arasında biraz gerginlik vardı. Kültür olarak yeni bir sayfa açmak istediğimizden bu festivale soyunduk.

Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz festival de amnacımız önümüzdeki yıl Ege Bölgesi ve sağlık Turizmini, daha sonra Mardin ve kültürü ve yemekleri tanıtılacak. En önemlisi 2015 'de Fransa'ya Türk göçmenlerinin gelişinin ellinci yıl kutlaması yapılacak festival olarak.Gelecek üç yılın programı şimdiden belli.

Festivalimizin ana gayesi hem birliğmizi sağlamak bunun yanı sıra Fransızlara ve Fransa'da yaşayan farklı kültürlerdeki insanlara kültürümüzü tanıtmak ve kendimizi ifade etmek.

Fransızlar festivale ilgi duydular.Türkiye'den partönerlerimiz bize güvenerek geldiler ve önümüzde ki yıl desteklerinin devam edeğini belirttiler.

Önümüzdeki yıl 1-5 mayıs tarihleri arasında ayını fuar alanında daha büyük ve gelişmiş olarak gerçekleştireceğiz.