Fransa'da Havaalanı ve Banliyö Saldırılarının Failinin Kimliği Belli Oldu

Fransa'da Havaalanı ve Banliyö Saldırılarının Failinin Kimliği Belli Oldu

Fransa'nın başkenti Paris'in güneyindeki Orly Havaalanı ile Kuzeyindeki Stain banliyösündeki iki saldırıyı da aynı kişinin düzenlediği ortaya çıktı. İkinci eyleminde öldürülen Fransız vatandaşı saldırganın kimliği de belli oldu.

Fransa'da Havaalanı ve Banliyö Saldırılarının Failinin Kimliği Belli Oldu

Fransa'nın başkenti Paris'in güneyindeki Orly Havaalanı ile Kuzeyi'ndeki Stain banliyösünde iki ayrı saldırı yaşandı.

SALDIRGAN FRANSIZ VATANDAŞI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Fransa'nın başkenti Paris Orly Havalimanı'nda bir askerin silahını almaya çalışan ve vurularak etkisiz hale getirilen şahsın 1978 doğumlu Fransız vatandaşı Ziyed Ben Belgacem olduğu kaydedildi.

İKİ OLAYIN AKTÖRÜ AYNI KİŞİ

Olay yerine gelen İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, iki saldırının aktörünün de aynı kişi olduğunu açıkladı. Saldırganın Paris doğumlu ve 39 yaşında olduğu belirlendi. Orly Havaalanında bir askerin silahını almaya çalışan ve vurularak etkisiz hale getirilen şahsın iki yakını da gözaltına alındı.

POLİS HAVAALANINDA BAŞKA SALDIRGAN OLABİLECEĞİ İHTİMALİYLE ÖNLEM ALMIŞTI

Paris'te Orly Havaalanı'nda bir askerinin silahını almaya çalışan bir kişi, diğer asker tarafından vurularak etkisiz hale getirilmiş Polis, havaalanında başka saldırgan olabileceği nedeniyle operasyon başlatmış, hava alanı boşaltılmış uçuşlar iptal edilmişti. Yerel saatle 8.30'da gerçekleşen bu olay öncesi bir başka olay meydana geldi.

KONTROL SIRASINDA ATEŞ AÇILDI

Paris'in Kuzey Doğu banliyösündeki Stain Sabah 6: 55 sularında saatlerinde meydana gelen olayda, şüpheli bir aracı durduran polise kontrol sırasında ateş açıldı. 3 polisin yer aldığı kontrolde, araçtaki şahıs kimlik kontrolü sırasında polislere ateş açtı. Bir polisin yaralandığı olay sonrası saldırgan olay yerinden siyah bir otomobil ile kaçtı.

3 POLİSTEN BİRİNİ YARALADI

Paris'in kuzeydoğu banliyösü Stain' de 3 polisten birisini yaralayarak kaçan zanlı, çaldığı arabayla Orly Havaalanı'na gitti.

İKİ OLAYIN BAĞLANTISI BU NOKTADA GÜÇLENDİ

Güneyde Vitry kentine kadar kaçan zanlı burada çaldığı aracı terk ederek, Picasso marka başka bir araç çaldı. Operasyon için Orly Havaalanı'na gelen polis, çalıntı Picasso marka aracı burada park edilmiş olarak buldu. İki olay arasında bağlantı ihtimali de bu noktada güçlendi.

Bu arada Le Monde gazetesi Paris'in kuzey banlösü Stains'de bir polisi yaralayan saldırgan ile Orly'deki şahsın aynı kişi olduğunu duyurdu. Şahsın sabit bir adresinin olmadığına da vurgu yapıldı.

SALDIRGANIN İSTİHBARATTA KAYDI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Olay yerine gelen İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, iki olay arasındaki bağlantıyı doğrulayarak, zanlının hem silahlı soygun nedeniyle poliste, hem de terör bağlantısı olanların izlendiği "S - güvenlik fişi" ile istihbaratta kaydı olduğunu açıkladı.

Paris Terörle Mücadele Savcılığı, hem Orly Havalimanı hem de Stains'de meydana gelen saldırı ile alakalı soruşturma başlattı.