Fransa ve Kanada, Afganistan'ı Desteklemeye Devam Edecek

Fransa ve Kanada, Afganistan'ı Desteklemeye Devam Edecek

Fransa ve Kanada Dışişleri Bakanları, Afganistan'ın Başkenti Kabil'de Yaptıkları Basın Açıklamasında, Afganistan'ı Desteklemeye Devam Edeceklerini Tekrarladılar.

Fransa ve Kanada, Afganistan'ı Desteklemeye Devam Edecek

Fransa ve Kanada dışişleri bakanları, Afganistan'ın başkenti Kabil'de yaptıkları basın açıklamasında, Afganistan'ı desteklemeye devam edeceklerini tekrarladılar.

Kanada Dışişleri Bakanı Maxime Berner, Afgan ve Fransız meslektaşlarıyla yaptığı ortak basın açıklamasında, "Afgan hükümetine ve insanlarının barış, huzur içerisinde yaşamasına yardım etmek istiyoruz" dedi. Berner aynı zamanda, Afganistan'daki askeri görevlerinin 2011 yılına kadar devam edeceğini vurguladı. Kanada halen, Taliban'ın eski kalesi olarak bilinen Kandahar'da konuşlanmış 2 bin 500 asker bulunduruyor.

Maxime Berner, Kanada'nın ülkenin güneyindeki güvenliği saylayabilecek duruma gelene kadar Afgan ordusunu ve polisini destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Fransa hükümetinin Afganistan'a 700 asker göndereceği kararının ülkede güvenliği sağlamasını ümit ettiklerini ifade etti. Fransız Dışişleri Bakanı, ülkesinin 12 Haziran'da Paris Konferansı'nda uluslararası toplumun katkısını elde etmek için elinden geleni yapacağını kaydetti.

Afgan Dışişleri Bakanı Rangin Dadfar Spanta ise Fransa ve Kanada'ya teşekkürlerini sunarak, her iki ülkenin teröre karşı mücadelelerinin Afganistan için önemli olduğunu belirtti.

(AK-EA-EA-NÇ-D)

Kaynak: İHA