Fransa Sarayı'nda "Hünkar Beğendi"Li Davet - Haberler
Haberi Paylaş

Fransa Sarayı'nda "Hünkar Beğendi"Li Davet

Fransa Sarayı'nda

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili'nin ev sahipliğinde Beyoğlu'ndaki Fransa Sarayı'nda "Fransız usulü akşam yemeği" verildi.

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili'nin ev sahipliğinde Beyoğlu'ndaki Fransa Sarayı'nda "Fransız usulü akşam yemeği" verildi.

Büyükelçi Bili, yemekte yaptığı konuşmada, 1300'den fazla restoranın "Gout de France" (İyi Fransa) etkinliği kapsamında dünya çapında Fransız usulü yemekler sunduğunu belirterek, " İstanbul'da Fransız usulü mutfakla, gastronomi alanında da çok uzun geçmişe sahip Türk-Fransız dostluğunu kutlamak istedik" dedi.

Michelin yıldızlı şef Olivier Pistre'nin imparatoriçe Eugenie'nin 1869'da İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyaretten esinlenerek hazırladığı menüyü sunduklarına işaret eden Bili, etkinliğe Osmanlı'nın kral 14. Louis döneminde Fransa'ya getirdiği ve UNESCO'nun Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan Türk kahvesini de dahil ettiklerini kaydetti.

Cemiyet hayatının önde gelen isimlerinden oluşan 100 kadar davetlinin katıldığı yemekte, Fransa imparatoriçesi Eugenie'nin Sultan Abdülaziz'in ev sahipliğindeki İstanbul ziyaretinde sunulduğu belirtilen "hünkar beğendi" de ikram edildi.

Yemeğe katılan konuklar arasında tarihçi İlber Ortaylı, Osmanlı hanedanı üyesi ve yazar Kenize Murad, müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli, iş kadını Leyla Alaton, eski MİT müsteşarı Sönmez Köksal da yer aldı.

AA - Son Dakika Haberleri

İstanbul, Beyoğlu, Fransa, Kültür Sanat, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title