Fransa Meclisi, Anayasa Değişikliğini Kabul Etti

Fransa Meclisi, Anayasa Değişikliğini Kabul Etti

Fransa Meclisi, Cumhurbaşkanı ve Parlamentonun Yetki Alanlarına İlişkin, Kurumların Reformuyla İlgili Anayasa Değişikliği Paketini Bugün Kabul Etti.

Fransa Meclisi, Anayasa Değişikliğini Kabul Etti

Fransa Meclisi, cumhurbaşkanı ve parlamentonun yetki alanlarına ilişkin, kurumların reformuyla ilgili anayasa değişikliği paketini bugün kabul etti.

Meclis genel kurulundaki oylamada, 315 ''evet'', 231 ''hayır'', 23 ''çekimser'' oy çıktı.

Meclis genel kurulunda kabul edilen anayasa paketinde yer alan bir maddede, ''AB'nin nüfusunun yüzde 5'inden daha fazla nüfusa sahip ülkelerin tam üyeliği için referandum şartının devam etmesi'' kararlaştırıldı. Bu değişiklik önergesi daha önce hukuk işleri komisyonunda da kabul edilmişti.

Bu madde ile ilgili değişiklik önergesini sunanlar ve destekleyenler, bu maddenin özellikle Türkiye için hazırlandığını meclisteki tartışmalarda kabul etmişti.

Mecliste, geçen hafta söz konusu maddenin oylanması yoğun tartışmalara yol açmıştı. İktidar partisinin genelde desteklediği maddeye, bazı sosyalist milletvekilleri ''doğrudan bir ülkeyi hedefleyen bir anayasa değişikliği yapılamayacağı''gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

Bu akşam kabul edilen anayasa değişikliği paketi, gelecek hafta senato genel kurulunda bir kez daha oylanacak.

Anayasa değişikliği ile ilgili paket meclis ve senatoyu bir araya getiren parlamento tarafından 7 Temmuz tarihinde nihai kez oylanacak. Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi için üyelerin beşte üçünün desteği aranacak.