Fransa, Körfez'deki İlk Askeri Üssünü Bugün Açıyor

Fransa, Körfez'deki İlk Askeri Üssünü Bugün Açıyor

Körfez Ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (Bae)'ye İki Günlüğüne Resmi Ziyarette Bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız Askeri Üssünün Açılışını Bugün Yapacak.

Fransa, Körfez'deki İlk Askeri Üssünü Bugün Açıyor

Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'ye iki günlüğüne resmi ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız askeri üssünün açılışını bugün yapacak.

Sarkozy'nin BAE üst düzey yetkilileri ile görüştüğü konular arasında karşılıklı ilişkilerin artırılması, bölgesel sorunlar, Ortadoğu'da barış, Afganistan ve Somali'nin geleceği ve İran'ın nükleer dosyasının bulunduğu öğrenildi. İki ülke arasındaki ilişkiler savunma, atom enerjisinin barışçıl amaç için kullanılması, kültür ve eğitim gibi dört stratejik sektör üzerine yoğunlaşıyor.

Sarkozy ve BAE devlet başkanı Halife Bin Zayid El Nahyan'ın BAE'nin başkenti Abu Dabi'de bugün açılışını yapacakları askeri üste Fransız deniz ve hava kuvvetleri ve ordusundan 500 personel konuşlandırılacak. Fransa ve BAE, 1995'te karşılıklı savunma anlaşması imzaladı. Anlaşma askeri üs dahil olmak üzere birçok projede işbirliğine imkan sağladı.

ABD'nin Kuveyt, Katar ve Bahreyn'de askeri ve deniz üsleri bulunurken, Fransız askeri üssü Körfez için bir ilk. Bu, ayrıca BAE topraklarındaki ilk yabancı askeri üs.

BAE hükümetinin Fransa'ya üs açmak için izin verme sebepleri arasında bölgeden ihraç edilen petrolün güvenliğinin sağlanması ve petrol taşıyıcılarını terörist gruplar, haydut çeteler veya saldırgan bir ülke tarafından yapılabilecek bir saldırıya karşı korumak olarak gösteriliyor.

Sarkozy'nin ziyareti ile aynı tarihte Saadet adasındaki Louvre Abu Dabi müzesinin inşaatının da başlayacağı bildirildi.

Fransa'nın Körfez'deki yatırımlarının yarısını BAE çekiyor. Fransa'nın ayrıca BAE'ye Dassault Aviation tarafından üretilen ve değeri 8 ile 11 milyar dolar arasında olacak 60 adet Rafale jet uçağı satmaya çalıştığı da biliniyor.

(CİHAN)

Kaynak: CHA