Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner'ın Lübnan Temasları

Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner'ın Lübnan Temasları

Dışişleri Bakanlığı Görevini Devraldıktan Sonra Avrupa Dışındaki İlk Resmi Ziyaretini Lübnan'a Gerçekleştiren Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Başbakan Fuat Sinyora ile Yaptığı Görüşmenin Ardından Bir Basın Toplantısı Düzenledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner'ın Lübnan Temasları

Dışişleri Bakanlığı görevini devraldıktan sonra Avrupa dışındaki ilk resmi ziyaretini Lübnan'a gerçekleştiren Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Başbakan Fuat Sinyora ile yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner'a toplantı sırasında Lübnan Telekomünikasyon Bakanı Mervan Hamade ile Fransa'nın Beyrut Büyükelçisi Bernard Emie eşlik etti. Sözlerine, "Lübnan'a gerçekleştirdiğim bu ziyaret, şu günlerde oldukça zor bir dönemden geçen Lübnan halkına ve hükümetine destek mesajı içermektedir. Uluslararası toplum, Lübnan'ın barış ve istikrarı için ittifak halinde" diyerek başlayan Kouchner, Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin Lübnan Başbakanı Sinyora'ya hitaben yazdığı bir mektubu da

beraberinde getirdiğini söyledi. Bu mektubun Lübnan'da hemen her gün yaşanır hale gelen şiddet olaylarının kınanmasını ve hala ayakta duran Lübnan demokrasisinin korunması için çaba sarf edilmesinin gerekliliğini vurguladığını ifade eden Kouchner, "Bir kere olsun bu bölgede siyasetin suikast işlemekle yapılmadığını anlayamaz mıyız? Bunu anlayacak olanların bizzat kendileri de huzur bulacaklardır" diye konuştu.

Bir basın mensubunun, "Sarkozy bir çok defalar Hizbullah'ı tanımlarken terör örgütü ifadesini kullandı. Siz de böyle mı düşünüyorsunuz?" şeklindeki sorusuna Kouchner, "Çok açık bir şekilde söylüyorum, Lübnan'da herkesle diyalog içerisinde olmalıyız. Burada Fransa'dan söz ediyorum ve biz bu diyalogun içerisindeyiz. Ben bir terör düşmanıyım. Nice terör kurbanlarına kucak açtım. Aynı zamanda savaş karşıtıyım da. Uzunca bir süre savaş koşullarını da yaşadım. Hizbullah, terör örgütleri listesinde bulunmuyor.

Sri Lanka'da BM Barış İşleri Temsilciliği görevini yürüttüğüm sıralarda elde ettiğim tecrübe bana gösterdi ki, barışı müzakere ederken örgütleri terör listesine almak fayda vermiyor" karşılığını verdi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA