Fransa Devlet Başkanı Chırac'ın Veda Ziyaretleri

Fransa Devlet Başkanı Chırac'ın Veda Ziyaretleri

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Önümüzdeki Günlerde Görev Süresi Sona Erecek Olan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la Berlin'de Bir Araya Geldi.

Fransa Devlet Başkanı Chırac'ın Veda Ziyaretleri

Almanya Başbakanı Angela Merkel, önümüzdeki günlerde görev süresi sona erecek olan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la Berlin'de bir araya geldi.

Almanya Başbakanı Merkel'in değerli bir dost olarak nitelendirdiği ve bu çerçevede Berlin'de misafir ettiği Chirac, başbakanlık binasında resmi bir törenle karşılandı. Chirac'ın görev süresinin dolacak olması nedeniyle vedalaşma niteliğinde bir araya gelen iki lider, daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Her iki lider de Almanya ile Fransa arasındaki dostluğun önemi üzerinde dururken, bu dostluğun pek çok ortak çalışmalarının önünü açtığını vurguladı. Chirac'a cumhurbaşkanlığı döneminde uzun

yıllar Almanya'ya olan bağlılığı ve yapıcı çalışmaları için teşekkür eden Merkel, "Almanya ile Fransa arasında yapıcı bir gelecek vadeden çalışmalarınızdan dolayı size teşekkür ediyoruz. Bu aynı zamanda AB için de önem ifade ediyordu. AB'nin bütünlüğü ve genişleme aşamasında da Fransa ve Almanya'nın birlikteliği büyük önem ifade etti. İki Almanya'nın birleştikten ve Berlin'in başkent olmasından sonra Chirac, Federal Parlamento'nun Reichstag'daki ilk oturumunda bir konuşma yaptı. Burada 'Yaşasın Almanya

ve yaşasın Fransa' dedi. Ben de şimdi, yaşasın Almanya-Fransa dostluğu diyorum" dedi.

Davetinden dolayı Merkel'e teşekkür eden Chirac ise, "Almanya'ya yaptığım bu son resmi ziyaretin benim için sembolik bir önemi var. Fransa-Almanya dostluğu Avrupa'da birliğe, demokrasiye ve barışa temel oluşturdu. Bu, dikkat çekici bir gelişmedir. Bu başarının devamı ve kalıcı olması için gelecekte elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Zira Almanya ve Fransa dostluğu Avrupa'da birlikteliğin gelişimine ve kalıcılığına da ön ayak olarak kalacaktır" diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Merkel ve Chirac birlikte akşam yemeği yedi. Yemekte Chirac'ın arzusu üzerine Almanya'nın geleneksel yemeği domuz bacağı yenildi.

(SE-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA