Fransa'da Yaygın Sigara Yasağı Yürürlüğe Girdi

Fransa'da Yaygın Sigara Yasağı Yürürlüğe Girdi

Fransa'da, Kafe, Bar, Gece Kulübü ve Lokantaları da Kapsayan Yaygın Sigara Yasağı Bugün Yürürlüğe Girdi. Ancak Fransız Yetkililer, Yasağın Bu Gece Yarısına Kadar Uygulanmayacağını Söyledi.

Fransa'da Yaygın Sigara Yasağı Yürürlüğe Girdi

Fransa'da, kafe, bar, gece kulübü ve lokantaları da kapsayan yaygın sigara yasağı bugün yürürlüğe girdi. Ancak Fransız yetkililer, yasağın bu gece yarısına kadar uygulanmayacağını söyledi.

Sigaranın serbest olduğu son günün keyfini süren tiryakilerse yasağa tepki gösterdi. Paris'teki Cafe Au Depart kafesinde, son sigaralarından birini içen David Fossey (32), "bu bir yaşam biçiminin sonu" dedi.

55 yaşındaki Jean-Pierre Aiglement ise yasağa meydan okuyarak, "nerede canım isterse orada sigara içeceğim" dedi.

Sigara yasağını delenler 63 avro para cezasına, sigara yasağını uygulamayan işletme sahipleriyse 135 avro para cezasına çarptırılacak.

Fransa'da 60 milyonluk nüfusun dörtte biri sigara içiyor. Sağlık Bakanlığıysa her iki sigara tiryakisinden birinin sigarayla bağlantılı hastalıklardan öldüğünü, bunun da yılda 66 bin insana denk geldiğini belirtiyor. Bakanlık ayrıca, her yıl 5 bin pasif içicinin sigarayla bağlantılı hastalıklardan öldüğünü kaydetti.

Fransa'da iş yerlerinde, okullarda, havaalanlarında, hastanelerde ve diğer kapalı kamusal alanlarda sigara ancak geçen yıl yasaklanmıştı.