Fransa'da Solcu Aydınlar, Royal'e Sırtını Dönüyor

Fransa'da Solcu Aydınlar, Royal'e Sırtını Dönüyor

Fransa'da Solcu Aydın ve Yazarlar, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Merkez Solun Adayı Segolene Royal'e Giderek 'Sırt Dönmeye' Başladı.

Fransa'da Solcu Aydınlar, Royal'e Sırtını Dönüyor

Fransa'da solcu aydın ve yazarlar, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez solun adayı Segolene Royal'e giderek ''sırt dönmeye'' başladı.

Aydın ve yazarlar, ''sürekli gaflar yaptığı'' ve cumhurbaşkanlığı için ehil olmadığı'' gerekçesiyle birer, birer Royal'i desteklemeyeceklerini açıklıyor.

Royal'i desteklemeyeceğini açıklayan solcu yazarlar arasına son olarak Roger Hanin katıldı ve solcu Royal yerine, sağcı Nicolas Sarkozy'yi desteklediğini bildirdi.

Bir dönem eski cumhurbaşkanı François Mitterrand'a yakınlığıyla bilenen solcu yazarın açıklaması, Fransa'da geniş yankı uyandırdı.

Solcu yazar Alain Finkielkraut da Liberation gazetesine verdiği demeçte, Royal'i yetersiz bulduğu için Sarkozy'ye oy vereceğini açıkladı.

Daha önce filozof Andre Glucksmann, Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Sarkozy'yi desteklediğini açıklamış ve ''ülkede solun şu anda ciddi bir boşluk içinde olduğunu'' savunmuştu.

Yazar ve felsefeci Pascal Bruckner ve Max Gallo, yine yaptıkları açıklamalarda Sarkozy'yi destekleyeceklerini bildirmişti.