Fransa'da Merkez Sağ Ezici Çoğunluğa Sahip Olamadı

Fransa'da Merkez Sağ Ezici Çoğunluğa Sahip Olamadı

Fransa'da Genel Seçimlerin Henüz Resmi Olmayan İlk Sonuçları, İktidardaki Halk Hareketi Birliği (Ump) ve Bu Partiyi Destekleyenlerin, Yarışı Önde Bitirmekle Birlikte, İlk Tur Sonunda Öngörüldüğü Gibi Meclise Ezici Çoğunlukta Sahip Olamayacağını Gösteriyor.

Fransa'da Merkez Sağ Ezici Çoğunluğa Sahip Olamadı

Fransa'da genel seçimlerin henüz resmi olmayan ilk sonuçları, iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) ve bu partiyi destekleyenlerin, yarışı önde bitirmekle birlikte, ilk tur sonunda öngörüldüğü gibi meclise ezici çoğunlukta sahip olamayacağını gösteriyor.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, UMP ve bu partiyi destekleyen siyasi oluşumlar, 341 ile 357 arasında milletvekili çıkartacak.

İlk tur sonunda yapılan tahminler, UMP ve bu partiyi destekleyenlerin mecliste 394 ile 430 arasında sandalyeye sahip olacağını öngörüyordu.

Yine resmi olmayan sonuçlara göre sosyalist, komünist ve yeşil parti, bu seçimler sonucunda 214 ile 233 arasında sandalyeye sahip olacak. İlk tur sonunda, solun mecliste 130'dan fazla sandalyeye sahip olması beklenmiyordu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Nicolas Sarkozy tarafından Başbakanlık görevine getirilen François Fillon hükümetinin, KDV oranlarında artış yapma isteğinin, merkez sağın bugünkü 2. turun ardından ezici çoğunlukla meclisi kontrol etmesine önemli ölçüde darbe vurduğu belirtiliyor.

Bugünkü seçimlerin ardından 577 sandalyeli mecliste, Halk Hareketi Birliği ve kendisini destekleyen siyasi oluşumların 341 ile 350 arasında milletvekiline sahip olması bekleniyor.

İlk turun ardından yapılan tahminlerde, merkez sağın, 470'e kadar milletvekiline sahip olacağı öngörülüyordu.

Sosyalist Partinin bugünkü seçimlerin ardından 201 ile 210 arasında sandalyeye sahip olacağının anlaşılması, yarışı sağın arkasında bitiren solda, büyük bir fark olmaması yüzünden göreceli bir iyimserlik havası yarattı.

Sosyalist Parti Genel Sekreteri François Hollande, "çok seslilik Fransa ve demokrasi için iyi bir gelişme" diyerek, merkez sağın ezici çoğunlukla meclise sahip olamamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Öte yandan genel seçimlerin bugün yapılan ikinci turuna katılım oranı yüzde 60 oldu.