Fransa'da 'Laik Ahlak' Dersi Okul Müfredatına Giriyor

Fransa'da 'Laik Ahlak' Dersi Okul Müfredatına Giriyor

Fransa'da yeni eğitim dönemi bugün başlıyor.

Fransa'da 'Laik Ahlak' Dersi Okul Müfredatına Giriyor

Fransa'da yeni eğitim dönemi bugün başlıyor. Milli Eğitim Bakanı Vincent Peillon yeni öğretim yılıyla ilgili yaptığı açıklamada okullarda Laik Ahlak dersinin okutulması için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Soykırım iddiaları ise tepkilere rağmen ders kitaplarında yer aldı.

Fransa'da yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili bugün çalıyor. François Hollande hükümeti okullardaki ilk değişikliği 'Laik Ahlak' dersi ile yapmaya hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanı Vincent Peillon Laik Ahlak derslerinde evrensel ahlak kurallarının öğretileceğinin altını çizdi. Milli Eğitim Bakanı Peillon, birlikte yaşamak fikrinin de dersin ana unsurlarından biri olacağına vurgu yaptı.

İlkokul birinci sınıftan lise son sınıfa kadar verilecek derslerde vatandaşlık bilgisi ve eğitimi de verilecek.

Vincent Peillon, kazandırılacak yeni laik ahlak sistemiyle kimsenin her sabah Fransa bayrağını selamlamak ya da öğretmen sınıfa girince ayağa kalkmak zorunda kalmayacağını da belirterek "Ama yüksek sesle Fransa Milli Marşı'nı söyleyen bir çocuk görünce de şaşırmayacağız." ifadelerini kullandı.

Le Figaro gazetesinin konuyla ilgili yaptığı ankete katılanların yüzde 70'i ise laik ahlak dersine destek verdiğini ortaya koydu.

Aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen de uygulamaya destek verdi. Bununla birlikte Peillon'un bahsettiği değerlerin Hristiyanlığa ait olduğunu öne süren Le Pen, "Bakan Laik ahlak vurgusuyla diğer din mensuplarına şirin görünmek istiyor." diye konuştu. Aşırı sağcı lider göreve başlayan bütün hükümetlerin okullarda ahlak kavramını tartışmaya açtığına da vurgu yaparak, şu ana kadar bunu başaran bir yönetimin henüz olmadığının altını çizdi. Marine Le Pen hükümetin bu konuda başarılı olmasını umduğunu da belirterek "Yoksa okullarda yaşanan disiplin sorunun hiçbir öğretime fırsat vermeyecek." diye konuştu.

Bu arada Fransalı Türklerin büyük tepkisine rağmen Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili bilgiler ortaokul 4. sınıf tarih kitaplarında yer aldı. Bugün başlayan yeni eğitim öğretim yılında okutulacak farklı yayınevlerine ait tarih kitaplarında soykırım iddialarına 2 sayfa yer verildi. Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği ise konuyla ilgili incelemenin devam ettiğinin altını çizdi.