Fransa'da Kazaları Önlemek İçin Otoyollara 500 Yeni Radar Konuyor

Fransa'da Kazaları Önlemek İçin Otoyollara 500 Yeni Radar Konuyor

Fransız Otomobil Sürücülerinin Korkulu Rüyası Haline Gelen Otoyollardaki Radar Sayısına Bu Yıl İçerisinde 500 Radar Daha İlave Edileceğini Açıklayan Fransa Ulaştırma Bakanı Dominique Bussereau, 2012 Yılına Kadar Ülke Genelindeki Yollara Yerleştirilecek Radar Sayısının 4 Bin 500 Adet Olacağını Açıkladı.

Fransa'da Kazaları Önlemek İçin Otoyollara 500 Yeni Radar Konuyor

Fransız otomobil sürücülerinin korkulu rüyası haline gelen otoyollardaki radar sayısına bu yıl içerisinde 500 radar daha ilave edileceğini açıklayan Fransa Ulaştırma Bakanı Dominique Bussereau, 2012 yılına kadar ülke genelindeki yollara yerleştirilecek radar sayısının 4 bin 500 adet olacağını açıkladı.

Fransa Ulaştırma Bakanı Bossereau, Avrupa Birliği'nin (AB) gelecek 3 yıl içerisinde trafik kazaları ve kazalardaki ölüm ve yaralanma oranlarını yarıya düşürme hedefi çerçevesinde, ülke genelindeki radar sayısını 500 adet artıracaklarını söyledi. Fransa'da son birkaç yılda denetimlerin ve cezaların artırılması sonucu trafik kazalarında ölü ve yaralı sayısının azaldığına işaret eden Bossereau, Fransa'nın AB ülkeleri içinde, nüfusa oranla en çok trafik kazası olan ülkelerin başında geldiğini ifade etti.

Bossereau, trafiğin ve kaza oranının en fazla olduğu otoyollara konulan bu radarlar sayesinde, süratli giden araçların fotoğraflarını çekerek, radarın tespit ettiği hız oranına göre para cezasına ve sürücünün ehliyetinden puan silme işlemine gidileceğini belirtti. Bossereau, böylelikle aşırı hıza bağlı trafik kazalarının önemli ölçüde önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Trafik kazalarını önlemeye yönelik otoyollara konulan radarların, aşırı hız yapan sürücüleri tespit ederek belirlemesi sonucu, Fransa'da sürücülerin 2007 yılında 450 milyon euro para cezası ödedikleri, bu oranın 2006 yılına göre yüzde 30 daha fazla olduğu belirtildi. Fransız otomobil sürücülerinin yüzde 20'si, aşırı hız yüzünden alınan para cezasını bir nevi 'haraç' olarak nitelerken; Trafik Kazalarını Önleme Cemiyeti, para cezalarının dışında, kaza yapan sürücülerin ehliyetlerinin gözden geçirilip

kazaya neden olduğu belirlenen hatadan dolayı yeniden ehliyet imtihanına tabii tutulması isteğinde bulunuyor. Cemiyet, alkollü otomobil kullananlarda olduğu gibi, aşırı hız yapan sürücülerin de toplum tarafından dışlanmasını istemekte.

Bu sene içerisinde, otoyollara fazladan yerleştirilecek 500 radarın, trafik kazalarında meydana gelen ölüm ve yaralanma oranlarını yüzde 2 veya 3 oranında düşürmesi bekleniyor. Ayrıca, Fransa'daki otoyollarda bulunan, '1 kilometre ileride radar var' ikaz panosunun da gelecek yıl itibariyle kaldırılacağı bildirildi. Fransa'da, otoyollarda alınan güvenlik tedbirleri sonucu son 10 yıl içerisinde, ölümle sonuçlanan trafik kazalarında yüzde 65 düşüş olduğu kaydedildi.

(TS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA