Fransa'da Mahkeme, Şiddeti Teşvik Ettiği Gerekçesiyle Cami Kapattı

Fransa'da Mahkeme, Şiddeti Teşvik Ettiği Gerekçesiyle Cami Kapattı

Fransa'da mahkeme, şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle Marsilya'da bir camiyi kapattı. Böylece, OHAL döneminde Fransa'da kapatılan cami sayısı 19 oldu.

Fransa'da Mahkeme, Şiddeti Teşvik Ettiği Gerekçesiyle Cami Kapattı

Fransa'da mahkeme, radikalliği ve şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle ülkenin güneyindeki Marsilya'da bir camiyi geçici olarak kapattı.

CAMİ 6 AYLIĞINA KAPATILDI

Marsilya İdari Mahkemesi, bölge valisi Pierre Dartout'un kent merkezindeki "Es-Sunna" adlı caminin 6 aylığına kapatılması talebini kabul etti.

DİN GÖREVLİSİNİN ŞİDDETİ TEŞVİK ETTİĞİNİ GEREKÇE GÖSTERDİLER

Mahkeme, din görevlisinin "radikal ideolojiyi, ayırımcılığı ve şiddeti teşvik ettiği"ne hükmederek camiyi 6 aylığına kapatma kararı verdi.

MAHKEME KARARI ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI

Fransız basınında yer alan haberlere göre "Es-Sunna" Cami Derneğinin avukatı Philippe Perollier, mahkemede ayrımcılığa ve şiddette teşvik ettiği öne sürülen cuma hutbelerinin 2013 yılına ait hutbelerin olduğunu ve bu yüzden verilen kapatma kararını şaşırtıcı bulduğunu ifade etti.

ÜLKEDE OHAL 1 KASIM'DA KALICI HALE GETİRİLDİ

Ülkede 13 Kasım 2015'te 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarından sonra ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması 1 Kasım'da kaldırılmıştı. OHAL'in sona ermesiyle terörle mücadele kanununda yapılan bazı değişikliklerle OHAL'in kapsadığı bazı düzenlemeler kalıcı hale getirilmişti. Yeni kanuna göre, adli makamların birçok yetkisi valiliklere devredilirken camilerin kapatılması kolaylaşıyor.

OHAL'DE 19 CAMİ KAPATILDI

Ülke genelinde OHAL çerçevesinde 19 cami kapatılırken herhangi bir sinagog veya kilise kapatılmadı.

Kaynak: AA