Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy : "Türkiye Konusunda Tavrım Belli"

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy : "Türkiye Konusunda Tavrım Belli"

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye Konusunda AB Üyeliği Yerine Stratejik Ortaklığın Hedeflenmesi Gerektiğine İlişkin Görüşünde Değişiklik Olmadığını Söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy :

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye konusunda AB üyeliği yerine stratejik ortaklığın hedeflenmesi gerektiğine ilişkin görüşünde değişiklik olmadığını söyledi.

İtalya'daki günlük gazetelerden Corriere della Sera'ya demeç veren Sarkozy, "Türkiye konusunda tavrım belli, bu tavrımda değişiklik yok. Sorun AB'nin sınırlarıyla ilgilidir. Bu, karmaşık bir meseledir. Ele alınmamalıdır demiyorum ama kolay bir yanıt bulunamayacağının da bilincindeyim" dedi.

Türkiye ile müzakerelerin tam üyeliğin yanı sıra stratejik ortaklık olasılığını da göz önüne alarak yürütülmesi gerektiğini belirten Sarkozy şöyle konuştu:

"Yeni fasılların da müzakereye açılmasına onay vermeye hazırım ama tek bir şartım o da müzakerelerin iki olası sonuçla örtüşebilecek şekilde yürütülmesidir. Hem Türk arkadaşlarımızın temenni ettikleri bütünleşme, hem de AB ile Türkiye arasında son derece sıkı bir ortaklık hedeflenmeli ki, bence en iyi formül de budur."(ANKA)

(OLC/ZG)

Kaynak: ANKA